Bratislavu nově povede architekt Vallo, v Košicích zvítězil opoziční kandidát Polaček

Novým primátorem slovenské metropole Bratislavy bude příští čtyři roky architekt Matúš Vallo, který v sobotních komunálních volbách podle předběžných výsledků získal 36,48 procenta hlasů. Úřadující šéf hlavního města Ivo Nesrovnal skončil třetí, píší v neděli slovenská média. V druhém největším městě Slovenska Košicích uspěl s výrazným náskokem opoziční kandidát Jaroslav Polaček.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava (ilustrační foto) | Foto: xlibber | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0,©

Slováci si v sobotních komunálních volbách vybírali primátory měst, starosty obcí a poslance místních zastupitelstev na další čtyři roky. Voleb se mohlo zúčastnit více než 4,4 milionu oprávněných voličů, kromě občanů Slovenska i cizinci s trvalým pobytem na Slovensku. Z některých regionů země byl hlášen značný zájem obyvatel o hlasování. Volební účast podle předběžných informací však dosahovala jen zhruba 49,86 procenta.

Architekt Matúš Vallo, nový primátor Bratislavy | Foto: Pavol Frešo | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Druhou příčku v Bratislavě obsadil bývalý šéf televize Markíza i Rozhlasu a televize Slovenska Václav Mika, který se 23,43 procenta hlasů předběhl i stávajícího primátora Nesrovnala. Toho v hlasování volilo 18,7 procenta voličů.

Vallo, který kandidoval za koalici stran Progresivní Slovensko a Spolu, už v noci oznámil své vítězství v metropoli. „Spolu změníme Bratislavu na lepší místo pro život,“ prohlásil na tiskové konferenci. K vítězství mu gratuloval i Nesrovnal, který zároveň přiznal vlastní porážku.

Primátoři, starostové a zastupitelé. Slováci v sobotu volí poprvé od politické krize a vraždy Kuciaka

Číst článek

Ve východoslovenské metropoli Košicích s výrazným náskokem zvítězil opoziční kandidát Polaček, který získal 43,27 procenta hlasů. Na druhé příčce se umístil kandidát nejsilnější strany slovenské vládní koalice Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Martin Petruško. Tomu dalo svůj hlas 23,86 procenta voličů.

Nejvíce křesel šéfů radnic získali v sobotních volbách stejně jako před čtyřmi lety nezávislí kandidáti a z politických stran pak Směr-SD, uvedl server Pravda. Podle slovenského listu Denník N však zažila nejsilnější vládní strana těžkou noc. Neuspěla totiž hned ve třech krajských městech, kromě Košic také v Žilině a Nitře. V Bratislavě sociálně demokracie nepřímo podpořila Nesrovnala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme