,Z našeho Slovenska udělali mafiánský stát.‘ Korupční nahrávka Gorila vyhnala Slováky do ulic

Nové protesty na Slovensku vyvolalo zveřejnění nahrávky odposlechů v kauze Gorila. Ta se týká údajných schůzek šéfa Penty Jaroslava Haščáka s opozičními i vládními politiky a dojednávání korupční spolupráce. Demonstrace svolaly jednotlivé opoziční strany i iniciativa Za slušné Slovensko.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod Za slušné Slovensko v Bratislavě 18.10. | Zdroj: Profimedia

Právě na tuto akci přišlo v Bratislavě nejvíc lidí, pochod mířil centrem města až před budovu parlamentu. Iniciativa Za slušné Slovensko vyžaduje vyšetření kauzy Gorila, a potrestání všech, co s ní mají něco společného.

Slovenským médiím někdo zaslal nahrávku z korupční kauzy Gorila, záznam má 39 hodin

Číst článek

Demonstrace za lepší poměry v zemi iniciativa organizuje už dva roky, od vraždy Jána Kuciaka, a podle jedné z jejich tváří - Karolíny Farské, nepoleví ani do budoucna. „Vidíme, že veřejný tlak má smysl. Ti lidé postupně odcházejí, bohužel někdy to trvá velmi dlouho a není se čemu divit, protože je to výsledek jedné vlády,“ uvedla pro Radiožurnál Farská.

„Dost bylo Fica, Fico do basy,“ skandoval dav, který zaplnil prostranství u sídla parlamentu. S krátkým projevem tam vystoupila také česká investigativní novinářka Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala. Kromě Bratislavy byly protesty svolány i do jiných měst.

Demonstrace organizovaly tento týden také opoziční strany, a právě na nich se pouštěly úryvky z odposlechů kauzy Gorila.

,Mafiánský stát‘

Do slovenských médií nahrávka s odposlechy z korupční aféry Gorila unikla tento týden, týká se podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 finanční skupinou Penta.

Slovensko rozbouřila nahrávka o korumpování poslanců. ‚Můžeme jen doufat, že jde o minulost,‘ říká novinářka

Číst článek

Přepisy odposlechů se dostaly na internet již v roce 2011 a už tehdy vyvolaly na Slovensku demonstrace proti korupci. V uplynulých týdnech zase vyšla najevo i komunikace kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, která kromě jiného poukázala na korupci ve slovenské justici.

„Naše Slovensko nám ukradli, z našeho Slovenska udělali mafiánský stát, kde mafiáni a gauneři kontrolují soudce, policii, prokuraturu. Jsem přesvědčen, že to zlo porazíme. Porazíme zlo, které představuje (vládní) strana Směr. Porazíme zlo oligarchů,“ řekl v projevu exprezident Andrej Kiska, který je nyní předsedou nové strany Za lidi.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme