Prezidentka Čaputová odvolala Hegerovu vládu. Vyzvala k předčasným volbám v prvním pololetí

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odvolala v pátek vládu Eduarda Hegera (OLaNO). Tomu ve čtvrtek vyslovila Národní rada nedůvěru. Zároveň prezidentka pověřila Hegera, aby s omezenými pravomocemi nadále vykonával své povinnosti a to až do jmenování nové vlády. Také vyzvala Národní radu, aby do konce ledna přijala všechny potřebné zákony k vypsání předčasných voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava (Aktualizováno: 14:27 16. 12. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentka Zuzana Čaputová s předsedou odvolané vlády Eduardem Hegerem

Prezidentka Zuzana Čaputová s předsedou odvolané vlády Eduardem Hegerem | Zdroj: Profimedia

„Před malou chvílí jsem odvolala vládu Eduarda Hegera jako důsledek včerejšího rozhodnutí Národní rady Slovenské republiky o vyslovení nedůvěry,“ řekla prezidentka Čaputová během ústavního aktu na Bratislavském hradě.

Zároveň Hegera pověřila „ve smyslu ústavy“ vedením vlády v omezením rozsahu až do jmenování nového kabinetu.

Matovič shodil figurky z šachovnice jako malé děcko, které neumí přiznat porážku, říká slovenský novinář

Číst článek

Dosluhující vláda přijde o možnost rozhodovat například o zásadních opatřeních k zajištění hospodářské a sociální politiky země či zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky. Souhlas hlavy státu bude nezbytný k rozhodnutí vlády v záležitostech, u nichž kabinetu kompetence nepřiznává přímo ústava, ale zákony, a také při jmenování nebo odvolávání některých vysokých úředníků.

Kabinet s omezenými pravomocemi Slovensko už mělo poté, co v roce 2011 padla vláda premiérky Ivety Radičové. Politici tehdy s nadsázkou říkali, že vláda už „může jen topit a svítit“.

„Chci vás požádat, abyste nejen vy, pane premiére, ale i další političtí reprezentanti udělali všechny kroky k tomu, aby Národní rada Slovenské republiky nejpozději do konce ledna přijala všechna potřebná rozhodnutí směřující k předčasným parlamentním volbám,“ vyzvala hlava slovenského státu s tím, že by k nim měli dojít nejpozději v první polovině příštího roku.

Ty jsou podle Čaputové nutné kvůli tomu, že za současné politické situace není pravděpodobné sestavení stabilní vlády s podporou parlamentu.

Termín předčasných voleb v prvním pololetí zdůvodnila Zuzana Čaputová i tím, že nový kabinet bude muset sestavit státní rozpočet na další rok.

Předčasné volby

Matovič si demisi na poslední chvíli rozmyslel. Šéfovi prezidentské kanceláře ji údajně ,vytrhl‘ z rukou

Číst článek

K vypsání nových voleb už vybídla část opozice, ale i šéf vládního hnutí a předseda parlamentu Boris Kollár. Před rozhodnutím sněmovny o zkrácení nynějšího volebního období by bylo potřeba doplnit ústavu o pravidla pro vypsání nových voleb.

Příslušný návrh na změnu ústavy, jehož schválení v parlamentu si vyžaduje souhlas alespoň tří pětin ze všech 150 poslanců, je na programu stávající schůze Národní rady.

Žebříčkům popularity na Slovensku vévodí strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) bývalého premiéra Petera Pellegriho a Smer-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, jež nejsou součástí nynější vládní koalice.

Hlas-SD vznikl předloni poté, co Pellegrini odešel ze Smeru-SD. Preference Hlasu-SD podle prosincového průzkumu agentury AKO dosáhly 20,2 procenta, Směru-SD 16,1 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme