Slovensko čeká návrat Fica do čela země. Jeho pozice bude ještě suverénnější

Jenom 21 měsíců čekal Robert Fico, až se znovu stane slovenským premiérem. Ve víkendových volbách porazil dosavadní pravicovou koalici takovým způsobem, že to zvedlo obočí i otrlým politologům. 44 procent hlasů mu zajistilo většinu v parlamentu. Fico teď pravděpodobně sestaví jednobarevnou vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico předvolební plakát | Zdroj: ČTK

K drtivému vítězství strany Směr-SD letos určitě přispěla i rozhádaná pravice a slabost té minulé vlády, na kterou Robert Fico šikovně a nekompromisně upozorňoval. To, že Fico vyhrál, není náhoda. Vyhrál už ve třetích volbách po sobě. Tentokrát získal ve 150členné sněmovně 83 křesel.

Pochopil výborně potřeby slovenských voličů - touhu po sociálních jistotách, potřebu stabilní vlády, navíc zosobněné silným premiérem. Strana Směr-SD je perfektní marketingový produkt, ušitý Slovensku na míru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Fico pochopil potřeby slovenských voličů. Podle zpravodaje Vojtěcha Bergera je strana SMER perfektní marketingový produkt, ušitý Slovensku na míru.mp3

Minulá vláda Ivety Radičové padla mimo jiné kvůli záchrannému fondu eurozóny. Naopak Robert Fico dlouhodobě podporuje tyto finanční záchranné mechanismy. Říká, že to nedělá pro Slovensko, ale pro euro, tedy pro měnu, kterou jeho země za jeho vlády přijala.

Poražené pravicové strany přijaly pokorně svou prohru a smířily se s opoziční rolí. Byť někteří Robertu Ficovi to drtivé vítězství zlomyslně přejí. Tuší, že od teď, z 'výšky 44%' mohou preference Směru pouze klesat a v jednobarevné vládě to bude pouze on, kdo ponese zodpovědnost.

Fico hledá koaličního partnera

Fico ale tvrdí, že se pokusí najít koaličního partnera. A začne už dnes. „Pokud nás zbylé politické strany odmítnou, tak není důvod nic natahovat a převezmeme výsledek, který jsme získali. Ten přetavíme do sestavení vlády, do programového prohlášení, do hlasování o důvěře a do toho, aby tento stát normálně fungoval," reaguje Robert Fico.

Vláda bude s největší pravděpodobností jednobarevná. Jednání s Ficem totiž vyloučil jak předseda křesťanských demokratů Ján Figeľ, jehož strana skončila ve volbách druhá, tak strana slovenských Maďarů Most-Híd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební děj komentuje pro Rádio Česko bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Miroslav Kusý.mp3

„Lidé jsou naštvaní z kauz, které na Slovensku proběhly, a jsou deprimovaní nezaměstnaností. Fico potřebuje partnera, kterému by dal ty méně výhodné resorty a na koho by mohl v případě rozhořčení svalovat vinu," reaguje bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Miroslav Kusý.

Na Slovensku si nadto pamatují, jak s partnery Fico zacházel už v předcházející vládě. Mečiara a Slotu odstavil do politického zapomnění. „Fico navíc jednoznačně říká, že přijme jen takového partnera, který bude plnit jeho vládní program. Žádný koaliční vládní program," soudí Kusý.

Strany dosud vládnoucí středopravé koalice SDKU-DS a Svoboda a solidarita utrpěly ve volbách drtivou porážku. Podle Kusého si za to mohou samy: „Liberální vláda selhala. Padla vlastní vinou, ona sama se rozložila," popisuje. SDKU-DS Mikuláše Dzurindy spadly dramaticky preference, nakonec se ale do parlamentu dostala.

Mikuláš Dzurinda věří, že strana si svoje místo ve slovenské politice najde i po volbách: „Budeme s nemalou vervou obhajovat a prosazovat hodnoty v politice a zájmy Slovenské republiky, abychom udrželi eurozónu a EU. A aby Slovensko bylo zemí, která bude i nadále dobíhat ty nejlepší v Evropě. To jsou mé první pocity," zdůrazňuje Dzurinda.

Korupční kauza s názvem Gorila

Pravicové strany doplatily ve volbách také na kauzu Gorila. Na údajnou korupci mezi finanční skupinou Penta a slovenskými politiky přišel Kanaďan Tom Nicholson. Skandál následně vytáhl do ulic tisíce Slováků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kanadský novinář Tom Nicholson bude pokračovat s odhalováním kauzy Gorila pokračovat na blogu.mp3

„Když jsem nedávno u oběda s Ficem hovořil, přiznal, že sponzoři před volbami dodají straně deset milionů, ale po volbách chtějí sto. Takže bude ve straně snaha snížit vliv sponzorů. Když se to Směru podaří, bude to pro Slovensko dobrá zpráva," doufá novinář Tom Nicholson.

Dokument Gorila odhaluje údajné propojení slovenské vlády se zájmovými skupinami | Foto: ČTK

Novinář chystá o Gorile vydat knihu. To mu ale po námitkách finanční skupiny Penta zakázal soud. Vydání materiálu je ale podle Nicholsna jen otázkou času.

„S vydavatelem jsme se dohodli, že toto rozhodnutí nebudeme obcházet tím, že knihu vydáme v Česku. Pokud finální rozhodnutí bude stejně absurdní jako to původní, tak jsou ve hře všechny možnosti," spekuluje novinář, který o kauze Gorila hodlá psát dál na svém blogu.

Maďarská karta

Ficova nástupu se obávají třeba národnostní menšiny, po zkušenostech s jeho první vládou a jeho protimaďarskými výpady. Čeká se ale, že Fico trochu ubere na svém konfrontačním stylu. Ve slovenském parlamentu nicméně nebude žádná strana orientovaná například na maďarskou menšinu, kromě Mostu-Hídu Bély Bugára, kterou odmítá Budapešť považovat za maďarskou.

Na obou stranách - na Slovensku, i v Maďarsku - stojí teď silní vůdci s většinou v parlamentu. „Bylo by to velké znepokojení demokratické slovenské veřejnosti, pokud by se tyto vztahy začaly vyostřovat. Fico v poslední fázi předvolebního boje svou rétoriku velmi zjemnil. Už není tak arogantní, jak býval, ale pořád je to ten samý Fico," uzavírá ve Světě o osmé bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Miroslav Kusý.

Budapešť je připravená na jednání

První oficiální ohlasy na výsledky slovenských parlamentních voleb z Maďarska vzbuzují naději, že se vztahy obou zemí zlepší. Radikální pravice v podunajské zemi naproti tomu počítá s posílením protimaďarské politiky ze strany vítěze slovenských voleb. Analytici očekávají další konsolidaci vztahů.

Jedinou oficiální vládní reakcí na slovenské volby je zatím krátké stanovisko ministerstva zahraničních věcí. Dokument vítá, že na Slovensku bude stabilní vláda, se kterou bude možné konzultovat i citlivé otázky týkající se maďarské menšiny.

Toto gesto se dá možná hodnotit jako narážku na předcházející Ficovu vládu, ve které získala pozice protimaďarská SNS Jana Sloty, která nyní z parlamentu vypadla. Radikální, krajně pravicová opoziční parlamentní strana Jobbik si myslí, že Robert Fico bude pokračovat v protimaďarské politice své předcházející vlády.

Výsledky slovenských voleb, které vyhrála Ficova levice

Gregor Martin Papucsek, Vojtěch Berger, Jakub Viliš, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme