Slovensko čekají komunální volby. Ve hře je spousta slibů, ale i odvážných plánů

Slovensko čekají za dva dny komunální volby. Někteří kandidáti lákají voliče úsměvnými sliby jako třeba MHD o víkendech zadarmo nebo závazek, že do tří let zorganizují návštěvu papeže ve městě. Slovenské obce by přitom potřebovaly řešit úplně jiný problém, a sice dluhy. Zadlužené jsou obce, kraje i hlavní město Bratislava. O to víc bojují s financemi malé vesničky. I s prázdnou kasou se ale na slovenském venkově dají vymýšlet odvážné nápady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby na Slovensku

Volby na Slovensku | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Starostka Erika Oravcová mě vozí kolem své vesničky Stratená ve Slovenském ráji. Letitý džíp šplhá do kopce a pomalu míjí oprýskané hotelové budovy.

Do Stratené kdysi jezdilo celé Slovensko na podnikové zájezdy. Po pádu komunismu tu zůstaly jen budovy. I když je tu krásná příroda, hluboké lesy a čistá přehrada, turisté si našli jiné, exotičtější destinace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha bergera ze středoslovenské vesnice Stratená

„Podle mě nám chybí i elán, chybí nám chuť a schopnost sdružit se do jednoho celku a tahat za jeden konec, i když několik roků za nulový zisk,“ říká Erika Oravcová.

Bydlet ve Stratené je srdeční záležitost. Vesnice je schovaná v horách, silnice sem vede tunelem a za normálních okolností, pokud sem omylem nezajede autobus s turisty od nedaleké Dobšinské ledové jeskyně, tu takříkajíc chcípl pes.

Starostka Oravcová chce dát ale svojí vesnici druhou šanci. Hodlá zburcovat místní podnikatele, aby se spojili a společně nastartovali skoro odumřelou turistiku.

„Máme vytvořené sdružení na rozvoj cestovního ruchu a já jsem si dala závazek, že ho svolám každý měsíc, když budu pracovat. A na toto setkání lidé prostě nechodí, vymlouvají se na nedostatek práce. Nedokážeme pochopit právě to, že pouze tehdy, když budeme pracovat společně na jedné myšlence, se posuneme dál. Sám člověk máloco dosáhne,“ podotýká starostka.

Malé Švýcarsko v nedohlednu

Při všech těch plánech ale musí vesnice hlavně šetřit. Třeba tak, že se na noc vypíná veřejné osvětlení. Ve Stratené dnes zůstávají hlavně starousedlíci.

Jedna z nich, Alžběta Liptáková, právě peče v chalupě koláč a nahlas přemítá o tom, proč okolní svět na Stratenou zapomněl: „To dělá asi hospodářská krize. Lidé nemají koruny a eura, aby mohli cestovat a vyžívat se v přírodě.“

Starostka Stratené by chtěla z vesnice udělat atraktivní místo se spoustou turistických služeb, lodičkami na přehradě, projížďkami kočárem, kvalitními hotely a infrastrukturou. Na středním Slovensku by tak mohlo vzniknout jakési malé Švýcarsko.

To je ale vzdálený cíl, který nemusí být v dohledu ani po sobotních komunálních volbách a možná ani po těch příštích.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme