Potvrzeno: karanténě se při vstupu na Slovensko vyhnou jen plně očkovaní proti koronaviru

Slovensko od pondělí 19. července podle očekávání zpřísní podmínky vstupu do země pro cestující, kteří nejsou plně očkováni proti onemocnění covid-19. Nově omezí výjimku z izolace pro lidi očkované pouze první dávkou preparátu. Vyplývá to z nové vyhlášky, kterou v pátek vydal úřad hlavního hygienika. Karanténu nebude Slovensko nadále vyžadovat od některých skupin cestujících a lidí, kteří zemí po určených silničních koridorech pouze projíždějí.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatímco dosud se na očkované první dávkou vakcíny proti covidu-19 vztahovala plošná výjimka z nástupu do karantény, nově bude opatření přísnější. | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky

Zpřísnění přišlo poté, co platnost dosavadního opatření o karanténě dříve v tomto týdnu pozastavil ústavní soud právě z důvodu, že výjimku z izolace dostaly i osoby jen s první dávkou vakcíny.

Jedna dávka očkování při vstupu na Slovensko nestačí. Lidé budou muset i nadále do karantény

Číst článek

Za plně očkovanou slovenské úřady považují osobu, u které uplynuly alespoň dva týdny od druhé dávky vakcíny nebo tři týdny od podání preparátu, pokud šlo o očkování jednodávkovou vakcínou. Do zmíněné kategorie budou patřit i lidé po dvou týdnech od první dávky vakcíny v případě, že ta byla podána do 180 dnů od prodělání nemoci covid-19.

Pro plně neočkované proti covidu-19 bude obecně nadále platit povinná dvoutýdenní karanténa, kterou lze ukončit testem na koronavirus s negativním výsledkem. Laboratorní vyšetření lze nadále podstoupit nejdříve pátý den izolace.

Zatímco dosud se na očkované první dávkou vakcíny proti covidu-19 vztahovala plošná výjimka z nástupu do karantény, od pondělních 06:00 SELČ bude opatření přísnější, byť úřady zavedly přechodné období.

Cestující, kteří do 9. července dostali první dávku zmíněného preparátu a na území Slovenska vstoupí do 2. srpna, budou sice muset nastoupit do karantény, ukončit ji ale bude možné na základě testu na koronavirus absolvovaného hned v první den izolace. Tuto změnu po verdiktu ústavního soudu tento týden oznámil slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Výjimka pro řidiče nebo studenty

Výjimka z karantény se nadále bude vztahovat kromě jiných na řidiče a posádky v nákladní, autobusové, železniční a letecké dopravě, stejně jako na další profese a také na cesty českých žáků či studentů za účelem studia.

Do 1. září nemusejí do karantény ani lidé, kteří přes hranice dojíždějí za prací a Slováci s pobytem v příhraničních oblastech v sousedních zemích. Při vstupu na Slovensko ale musejí mít PCR test na covid-19, který není starší než sedm dnů. Strany slovenské vládní koalice zatím nepředstavily dohodu na tom, zda budou mít lidé nárok na PCR testy zdarma i pro soukromé či pracovní účely.

Na slovenských hranicích probíhaly protesty. Vyvolalo je zavedení karantény pro neočkované

Číst článek

Při tranzitu přes Slovensko neplatí povinnost nástupu do karantény a ani elektronické registrace při vstupu do země.

Stávající přísnější režim na hranicích, že neočkovaným turistům v zájmu vyhnout se karanténě na Slovensku už nestačí jen test na koronavirus, vstoupil v platnost 9. července. Bratislava tento krok zdůvodnila snahou zamezit šíření nakažlivější mutace koronaviru, a to v době, kdy Slovensko kvůli slabému zájmu veřejnosti v očkování proti covidu-19 zaostává za EU. Dosavadní pravidla zatím dál platí, protože rozhodnutí ústavního soudu o pozastavení platnosti příslušné vyhlášky ještě nebylo zveřejněno ve sbírce zákonů.

Už zavedení nynějších podmínek vstupu do země dříve vyústilo v protesty i na hraničních přechodech s Českou republikou. Zástupce takzvaných pendlerů Juraj Martiny listu Pravda řekl, že předběžně by se příští týden měla uskutečnit blokáda dálničních hraničních přechodů Slovenska s Českem, Maďarskem a Rakouskem. Slovenští podnikatelé v cestovním ruchu pak upozornili, že v souvislosti s dřívějším zpřísněním podmínek vstupu do země pro neočkované cestující zaznamenali rušení pobytů také od hostů z Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme