Slovensko chce dostat dřevěné kostelíky na seznam UNESCO

Malé dřevěné kostelíky stojí především na východě země poblíž ukrajinské a polské hranice v rusínských vesnicích, kam zapustilo kořeny pravoslaví. Pocházejí ze 16. až 18. století, ale většinou už bohoslužbám neslouží. Například v obci Ruský potok udělal místní pop v kostelíku skladiště nářadí a bohoslužby vede v moderním chrámu opodál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel v Hronseku u Zvolena

Kostel v Hronseku u Zvolena | Foto: www.turistika.cz

Ve stínu čtyř mohutných lip odpočívají lidé, kteří přišli na pravidelnou bohoslužbu do kostela v Hronseku u Zvolena. Vejde se do něj jedenáct set věřící a je postavený bez jediného hřebíku. Za raritu vděčí zdejší evangelíci politickým poměrům v 17. století. "Náboženská svoboda měla v silně katolickém mocnářství svoje meze a tak císař povolil evangelický kostel pouze za velmi tvrdých podmínek", říká Julie Kolárová. "Nesměli používat hřebíky a kupříkladu zvonice stojí mimo kostel." Paní Kolárová zdědila klíče od kostela po svém otci, který tam zvonil 54 let a teď provádí turisty.

Bez jediného hřebíku je i kostel, který stojí v Hradci Králové. Původně pochází z východoslovenské obce Habura. Ovšem po první světové válce si ho vyhlídli hradečtí konšelé, aby uctili památku padlých legionářů. Koupili ho v roce 1935 za dvanáct tisíc korun, rozebrali do posledního prkna, převezli šest set kilometrů na západ a zase složili. Starosta obce usiloval v minulých letech o jeho vrácení.

Celkem na území Slovenska stálo kolem tří set dřevěných chrámů, dochovalo se jich ale jen asi padesát. Nejstarší z nich je římskokatolický kostel v Hervartove nedaleko Bardějova, jehož původ se datuje do roku 1500 a je zároveň národní kulturní památkou.

Od zapsání kostelíků do seznamu UNESCO si slovenská samospráva slibuje víc turistů a tedy i víc peněz na záchranu památek. Stát jim totiž finančně téměř nepomáhá.

Ľubomír Smatana, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme