Slovensko chce žádat Belgii, aby Romy vracela hned po příjezdu

Slovenská vláda hledá možnost, jak zabránit Romům, aby odjížděli do Belgie a jiných zemí Evropské unie žádat o azyl. Premiér Dzurinda i šéf diplomacie Kukan a ministr vnitra Pitner chtějí požádat belgické představitele, aby byli k Romům nekompromisní a vyhostili je okamžitě po vstupu do země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda přiznala, že její snaha zabránit Romům v odchodu do Belgie a Dánska je neúspěšná. Premiér Dzurinda dnes pověřil vicepremiéra Csákyho, aby koordinoval činnost ministrů v hledání opatření proti romskému exodu. Šéf diplomacie Kukan se už setkal s belgickým velvyslancem.

Mluvčí romského parlamentu tvrdí, že za současnou emigrační vlnou stojí bezpečnostní složky některých států západní Evropy. V Belgii je to údajně jedna soukromá bezpečnostní služba. Ministr vnitra Pitner ale odmítl, že o těchto skutečnostech ví také policie, nesouhlasí ani s tvrzením, že Romové odcházejí kvůli rozmáhajícímu se romskému lichvářství. Potvrdil, že požádá belgického kolegu, aby země vracela slovenské Romy zpět okamžitě poté, co požádají o azyl - tak, jak to v současné době dělá Dánsko.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme