Slovensko chce zdanit číšníkům spropitné, látá tak díry v rozpočtu

Na Slovensku se snaží zdanit spropitné číšníků. Slovenský ministr financí tak chce vylepšit státní rozpočet. Číšníci a obchodníci už se ale naučili nařízení obcházet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

restaurace

restaurace | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Slovensko má už řadu let zákonnou povinnost registračních pokladen pro podnikatele. Od začátku tohoto roku v nich musí být zaevidované každé euro, včetně těch ze spropitného.

Podle ministra číšníci v restauracích často dostávají pouze minimální mzdu, ovšem další stovky eur dostávají ze spropitného na černo.

Některé malé obchody a restaurace také často do registrační pokladny vloží méně peněz, uměle vytvoří manko, a pokud dostanou spropitné, ve výpisu celkových tržeb není vidět. Za manko navíc úřady nemohou obchodníky pokutovat. Za přebytky se pokuty naopak udělují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdanění číšníků na Slovensku mluvil ve Stalo se dnes bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Ministr financí Peter Kažimír spočítal, že jeden nepoctivý číšník obere stát na daních o 90 eur měsíčně. Nezmínil ale, kolik daňové úniky dělají celkem. O případných sankcích ministr pouze mluví, zatím nic nepředstavil.

Do budoucna by mohla daňovou morálku Slováků vylepšit podle ministerstva i takzvaná "účtenková loterie". Jde o to, že by zákazníci sbírali účtenky, které by se potom losovaly, a výherce by dostal nějakou cenu.

Mělo by to omezit takzvané šedé transakce. Zákazníci by měli s vidinou výhry požadovat od obchodníka účtenky a ti by tak měli menší prostor, jak ulévat peníze mimo registrační pokladny.

Podle slovenských médií je to téměř evropská rarita. Něco podobného částečně funguje jen na Maltě nebo v Itálii.

Igor Maňour, Helena Šulcová, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme