Pravá ruka Kaliňáka. Slovenský prezident Kiska ztratil důvěru v novou ministryni vnitra Sakovou

Slovenský prezident Andrej Kiska ztratil důvěru v ministryni vnitra Denisu Sakovou, protože se podle něj chová jako pravá ruka jejího předchůdce v čele resortu Roberta Kaliňáka. Kiska to podle webu listu Denník N prohlásil po setkání s premiérem Peterem Pellegrinim.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní státní tajemnice Denisa Saková

Dosavadní státní tajemnice Denisa Saková | Foto: Pavlína Nečásková | Zdroj: Český rozhlas

Schůzka byla věnována aféře kolem únosu vietnamského podnikatele z Německa, údajně s využitím slovenského vládního letadla, které Vietnamcům zapůjčil Kaliňák. Toto podezření má vyšetřovat inspekce, která spadá pod Sakovou. Kiskovo vyjádření k případu ale kritizoval generální prokurátor Jaromír Čižnár.

Slovenská ministryně vnitra pojede kvůli kauze uneseného Vietnamce do Berlína. Kiska si pozval Pellegriniho

Číst článek

„Ujistil jsem prezidenta, že vláda pod mým vedením, každý její člen a příslušné orgány, udělají vše pro to, abychom všechny informace prověřili,“ prohlásil šéf vlády. Odhalení pravdy je podle něj důležité i pro vztahy Slovenska s Vietnamem.

„Jestli se prokáže, že vietnamská strana ve skutečnosti zneužila situaci a zneužila náš speciál, aby někoho odvezla mimo schengenský prostor, bude to mít zásadní a tvrdé dopady na naše bilaterální vztahy a může to vyústit v tvrdé diplomatické kroky," řekl Pellegrini podle serveru Pravda.sk.

Podle premiéra je prvním krokem k důkladnému prošetření případu dočasné odvolání šéfa Úřadu pro ochranu ústavních činitelů a diplomatických misí Petera Krajčoviče, k němuž v pondělí sáhla ministryně Saková. Na základě žádosti policie a prokuratury budou navíc zbaveni mlčenlivosti zaměstnanci úřadu, kteří by mohli o případu sdělit důležité informace.

Popis únosu vietnamského podnikatele za pomoci slovenské policie a s použitím vládního letadla minulý týden zveřejnil Denník N. Ministerstvo vnitra článek odmítlo jako čirý nesmysl obsahující výmysly. Podle německých médií ale tamní vyšetřovatelé nepochybují, že slovenský vládní letoun byl použit při únosu Vietnamce z Berlína do vlasti.

‚Šílené emoce a vzájemné kriminalizování‘

Kiska a Pellegrini se v pondělí spolu s předsedou parlamentu Andrejem Dankem krátce sešli s generálním prokurátorem Jaromírem Čižnárem, který na prezidentův dotaz odpověděl, že vyšetřování bude objektivní.

Čižnár se po setkání nezvykle kriticky vyjádřil ke Kiskovu dnešnímu prohlášení. „Pan prezident má jasno, že se skutek stal a kdo ho spáchal. Obdivuji ho, my takové informace ještě nemáme,“ řekl šéf slovenských prokurátorů na tiskovém brífinku po setkání, na němž podle něho nepadly žádné podstatné informace.

Danko po schůzce vyzval politiky, aby zanechali „šílených emocí a vzájemného kriminalizování“. „Je třeba, aby se věci ověřily, to lze jen spoluprací s německými orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl předseda parlamentu.

Čižnár informoval, že se se svým německým kolegou se setká příští týden, s českým už v nejbližších dnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme