Slovenská policie obvinila šéfa elitní prokuratury a policejního funkcionáře. Měli pomáhat gangu

Dušana Kováčika, šéfa slovenské speciální prokuratury, která dohlíží i na vyšetřování nejzávažnější kriminality, ve čtvrtek spolu s nejmenovaným vysokým policejním funkcionářem zadržela - a posléze i obvinila - policie. Napsal to na svém webu list Denník N, podle kterého je dvojice podezřelá, že pomáhala jednomu ze zločineckých gangů. Policie ani prokuratura informaci zatím nekomentovaly.

Bratislava (Aktualizováno: 12:36 22. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská policie zadržela šéfa slovenské speciální prokuratory. Ilustrační foto | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Zatím není známo, z jakých konkrétních deliktů je Kováčik podezřelý.

Do pozornosti slovenských médií se v minulosti dostal i kvůli tomu, že před šesti roky potvrdil původní rozhodnutí policie nevyšetřovat kontroverzního podnikatele Ladislava Bašternáka z daňového deliktu. O zadržení informoval ve čtvrtek Denník N s odvoláním na několik zdrojů.

Slovenský soud uznal Kotlebu vinným z pravicového extremismu. Vyměřil mu čtyřleté vězení

Číst článek

„K věci a probíhajícím úkonům, které vykonává NAKA (Národní kriminální agentura - pozn. red.), se nebudeme vyjadřovat,“ reagovala policie a Úřad speciální prokuratory pro server Aktuality.sk.

Kováčikovo zadržení podle serveru zřejmě souvisí s policejní akcí Boží mlýny. Při té zadrželi bývalého šéfa Kriminálního úřadu finanční správy Ľudovíta Makóa a Františeka Böhma. 

Nové vyšetřování Bašternáka, které skončilo jeho odsouzením, bylo zahájeno až v roce 2016, když na případ upozornila média. Někdejší Bašternákova firma zase posílala peníze již bývalému ministrovi vnitra, údajně šlo o splátku půjčky.

Kováčik vede úřad speciální prokuratury od jeho vzniku v roce 2004, stávající funkční období v čele této elitní složky prokuratury mu skončí v příštím roce. Speciální prokuratura dohlíží na vyšetřování trestných činů, které pak projednává Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy. Jde například o nejzávažnější kriminální kauzy, korupční případy či extremistické delikty.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme