Slovensko zavedlo povinnost nosit respirátor uvnitř všech budov. Výjimku mají třeba děti

Slovensko od pondělka zavedlo povinnost nošení respirátorů v interiérech budov mimo vlastní domácnost, na některé skupiny pracovníků a děti se ale vztahuje výjimka. Jde o další opatření, které má pomoci zpomalit šíření koronaviru. Zároveň již téměř polovina okresů se v souvislosti s epidemií covidu-19 dostala do nejrizikovějšího stupně. Česko už dříve zavedlo povinné respirátory na pracovištích a na frekventovaných místech.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plošné testování na Slovensku

Plošné testování na Slovensku | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Na Slovensku byly respirátory kategorie alespoň FFP2 už před týdnem povinné ve veřejné dopravě a v obchodech. Nyní se jejich nošení rozšířilo na interiéry. Podobně jako Česko, rovněž Slovensko dočasně zrušilo daň z přidané hodnoty na respirátory.

Respirátory na Slovensku nejsou povinné například pro žáky prvního stupně základních škol či pro zaměstnance, jež vykonávají fyzicky náročnou práci. I tyto skupiny lidí ale musejí použít roušku nebo jiným způsobem zakrýt nos a ústa. Nadále platí, že alespoň rouška je povinná při pohybu na veřejnosti.

V Česku je od začátku března povinné nošení chirurgických roušek nebo respirátorů i na pracovištích. V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé povinně nosit respirátory. V zastavěném území obce je třeba vždy mít chirurgickou roušku, respirátor nebo jiný podobně účinný ochranný prostředek splňující příslušnou normu. Mimo obec to je povinné jen v blízkosti lidí, jež nežijí ve stejné domácnosti.

Slovensko už dříve kvůli silné druhé vlně koronavirové nákazy zpřísnilo omezení volného pohybu lidí, když zavedlo zákaz vycházení večer a částečně v noci. V zemi zůstala v platnosti i jiná opatření, včetně uzavření většiny prodejen, provozů služeb a zákazu konání hromadných akcí. V nejrizikovějším stupni v souvislosti s koronavirovou nákazou se nachází již 35 ze 79 okresů Slovenska. V těchto regionech až na výjimky musejí mít lidé potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus i při pobytu v přírodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme