Špatná cesta, nesprávné mačky. Horská služba analyzovala tragédii tří Poláků u Gerlachovského štítu

Horská služba popslala několik chyb, kterých se dopustila dvojice Poláků a jejich průvodce, jejichž těla našli v neděli po několikadenním pátrání záchranáři pod Kotlovým štítem ve Vysokých Tatrách. Problematická byla například zvolená cesta, kterou se skupina pokusila o výšlap na nejvyšší horu Slovenska, Gerlachovský štít. Policie nyní případ prověřuje.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník horské služby během pátrání po pohřešovaných polských turistech

Vrtulník horské služby během pátrání po pohřešovaných polských turistech | Zdroj: Horská záchranná služba Slovensko

Informace o zmizení tří Poláků podal v pátek člověk, který se měl výletu též zúčastnit, ale kvůli blíže nespecifikovaným neshodám se ke skupině nepřipojil. Během pátku a soboty záchranáři s pomocí vrtulníků a techniky pro lokalizaci mobilních telefonů prohledávali oblasti Batizovské doliny a masivy kolem Gerlachovského štítu, nejvyšší hory Slovenska.

Těla tří výletníků bez známek života nalezli záchranáři v neděli ráno. Podle Horské záchranné služby v určité fázi spadli z výšky asi tři sta metrů do Gerlachovského kotle.

Průvodce bez povolení

Polský průvodce měl licenci UIMLA, která není určené pro túry s klienty v horolezeckém terénu. Podle záchranářů neměl ani správné mačky (stoupací železa). Navíc zvolil cestu, která není pro zimní období vhodná, kvůli traverzování v kolmých stěnách, kde není mnoho možností k jištění. 

„Skupina postupovala navázaná jako lanové družstvo s přibližně sedmimetrovými rozestupy. Můžeme se domnívat, že došlo k podklouznutí a  následnému pádu jednoho, nebo více členů družstva. Zvolená lanová technika v tomto terénu pravděpodobně neumožnila zachytit podklouznutí, případně zakopnutí a pád jednotlivce ani celé skupiny,“ uvedla Horská služba. 

Horská služba o náročnostech výstupů na určitých trasách informovala v mnoha výstrahách. Minulý týden ve Vysokých Tatrách navíc proběhlo střídání frontálních systémů, během kterých netypicky vysoké teploty prudce klesly. Kvalita a struktura sněhu se tak lišily v závislosti na nadmořské výšce.

Záchranáři proto varují, aby si lidé před plánovaným výkonem zajistili co možná nejkvalitnější a nejbezpečnější vybavení pro úspěšný horolezecký výstup.

Timon Láska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme