Cizí hymny jen omezeně, státní znak na dresu bez úprav. Slovenští poslanci stvrdili nový zákon

Slovenský parlament v pátek prolomil veto prezidenta Andreje Kisky a potvrdil zákon, který omezuje hraní a zpívání hymny cizího státu na Slovensku a který sportovcům při reprezentaci země nařídil upřednostnit na dresech státní znak. Tyto změny prosadili ve sněmovně poslanci nacionalistické vládní Slovenské národní strany (SNS).

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenští hokejisté na letošním juniorském mistrovství světa

Slovenští hokejisté na letošním juniorském mistrovství světa | Foto: Darryl Dyck | Zdroj: ČTK/AP

Další koaliční strana Most-Híd, která v zemi zastupuje i početnou maďarskou menšinu, již předložila do sněmovny návrh, který veřejnosti hraní a zpívání hymny cizích zemí umožní.

Schválená novela o státních symbolech umožňuje hrát nebo zpívat hymnu cizích zemí na Slovensku v případě, že je přítomna i oficiální delegace daného státu. Podle dřívějšího vyjádření šéfa SNS a předsedy parlamentu Andreje Danka zmiňované omezení se vztahuje pouze na hraní a zpívání hymny jiných států během státního svátku, výročí a dalších významných příležitostech.

Novela vstoupí v platnost v polovině května. Zatím není jasné, zda nová pravidla ovlivní také hokejové mistrovství světa, které ode 10. do 26. května hostí Bratislava a Košice. Po zápasech je totiž pravidlem, že se hraje hymna vítězného mužstva.

Nepovedené hlasování. Slovenští poslanci z nepozornosti málem zakázali hrát cizí státní hymny

Číst článek

Hraní hymny je kromě jiného součástí oficiálního uvítacího ceremoniálu při návštěvě vrcholných zahraničních politiků v zemi pod Tatrami. Například Maďaři na Slovensku ale používají maďarskou hymnu při různých příležitostech včetně náboženských obřadů v kostelech a také při fotbalových utkáních.

Kiskovo veto

Předlohu zákona ještě při původním hlasování v březnu podpořili také poslanci strany Most-Híd. Její předseda Béla Bugár se pak za hlasování omluvil, byť sám se ho z důvodu rekonvalescence po operaci nezúčastnil. Představitelé politických stran pak požádali prezidenta Kisku, aby novelu zákona vetoval. Hlava státu tak učinila, při opětovném hlasování poslanci za Most-Híd ji již nepodpořili.

Sněmovna veto prezidenta prolomila díky hlasům poslanců zbylých vládních stran a části opozice včetně krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

Rozpad federace zaměstnal i slovenské heraldiky. Museli vytvořit nové státní symboly

Číst článek

Most-Híd již do sněmovny předložil novelu zákona, po jejímž schválení bude i veřejnosti povoleno hraní a zpívaní hymny cizího státu. Předlohu parlament projedná ve zrychleném režimu. Iniciativou strany Most-Híd se sněmovna nemohla zabývat při projednávání vetovaného zákona, protože prezident ho navrhl neschválit jako celek.

Znak na dresech

Novelu zákona o státních symbolech předložili poslanci SNS zejména v reakci na postup hokejového svazu, který na dresy slovenské reprezentace pro mistrovství světa nechal zobrazit upravený státní znak. Pod tradičním dvojkřížem se nacházely místo trojvrší tři zdvižené hokejky.

SNS ale prosadila, že s výjimkou startovního čísla nově nebudou moci na reprezentačních dresech slovenských sportovců dominovat oficiálnímu státnímu znaku jiné grafické prvky.

Slovenský hokejový svaz tento týden oznámil, že hokejisté na šampionátu nakonec budou hrát v dresech se státním znakem na hrudi. V opačném případě by slovenská reprezentace s ohledem na schválení zmíněného zákona musela měnit dresy v průběhu mistrovství světa, které potrvá do 26. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme