Slovenští státníci deklarovali podporu NATO a EU. ‚Záleží nám na jednotné politice,‘ řekla Čaputová

Slovenská prezidentka, premiér a šéf parlamentu ve společném prohlášení potvrdili proevropské a proatlantické směřování své země. Deklarací, kterou vrcholní politici podepsali u příležitosti sobotního Dne Evropy, se rovněž přihlásili k společnému postupu v zahraniční politice země a slíbili vystupovat při obraně hodnot svobody a demokracie, ochraně právního státu a dodržování mezinárodních pravidel.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová slovenská vláda v čele s premiérem Igorem Matovičem a prezidentka Zuzana Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (uprostřed) a premiér Igor Matovič (nalevo od Čaputové) při jmenování vlády. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Podpisem této deklarace jsme dali jednoznačně najevo, že nám velmi záleží na zodpovědné a jednotné zahraniční politice, na jednotné a společné evropské politice a bezpečnostní politice,“ řekla prezidentka Zuzana Čaputová, která dokument podepsala spolu s novým šéfem parlamentu Borisem Kollárem a novým premiérem Igorem Matovičem. Dodala, že zodpovědná a jednotná zahraniční politika je možná jen tehdy, když jsou ve shodě tři nejvyšší ústavní činitelé.

‚Spolupráce EU bude ještě nezbytnější.‘ Diplomat Šedivý se stal šéfem Evropské obranné agentury

Číst článek

V prohlášení trojice vrcholných politiků Slovenska uvedla, že členství země v EU a NATO je nejlepší cestou pro úspěšné, prosperující, sociálně spravedlivé a bezpečné Slovensko. „Je naším strategickým a životním zájmem, abychom toto členství a výhody a povinnosti s ním spojené dále rozvíjeli,“ píše se v dokumentu.

Podle prohlášení chybějící jednota v zásadních a hodnotových otázkách slovenské zahraniční i evropské politiky by byla závažnější právě v nynější situaci rostoucího extremismu, populismu, nedůvěry ve stát a v evropské instituce.

Dvě procenta na obranu

V prohlášení se Čaputová, Kollár a Matovič přihlásili také k aktivní spolupráci s ostatními zeměmi visegrádské čtyřky, do které kromě Slovenska patří Česko, Maďarsko a Polsko. Slíbili rovněž dosažení závazku vynakládat v roce 2024 na obranu dvě procenta výkonu ekonomiky, jak pro Slovensko vyplývá z členství v NATO.

Význam členství země v EU a v NATO zdůraznila ve svém programovém prohlášení i Matovičova vláda, která nastoupila do úřadu po únorových parlamentních volbách.

Podobné prohlášení podepsali již v roce 2017 tehdejší vrcholní politici Slovenska, z nichž žádný již není ve funkci. Bývalý předseda parlamentu Andrej Danko se ale netajil svým vstřícným postojem vůči Moskvě a jeho nacionalistická Slovenská národní strana blokovala jednání sněmovny o nové bezpečnostní a obranné strategie země kvůli tomu, že dokument za porušení mezinárodního práva označil anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Nynější slovenská prezidentka, předseda parlamentu a premiér slíbili, že prosadí schválení nových zmíněných dokumentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme