Slovensko jako jediná země světa pomáhá usmířit rozdělený Kypr

Slovensko jako jediná země světa pomáhá při snaze o usmíření na rozděleném Kypru. Slovenská diplomacie pravidelně pořádá rozhovory mezi kyperskými Řeky a Turky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát na Kypru vytváří pásma nikoho | Foto: paolo coringiano

Kypr je od roku 1974 rozdělený na dvě části. Severní turecký stát uznává pouze Turecko. Jižní řecká republika je naopak členem Evropské unie. Obě strany se nejsou schopny domluvit na sjednocení ostrova.

Slováci jim pomáhají v jednáních o každodenních záležitostech, jako je například otevření nových přechodů přes nárazníkovou zónu. Slovenská velvyslankyně na Kypru Anna Tureničová Českému rozhlasu a slovenské tiskové kanceláři řekla, že naděje na spojení obou částí je poslední dobou velmi malá.

„Je velká škoda, že rozhovory uvázly ve slepé uličce, že se teď na nejvyšší úrovni nekonají. Proto mnozí mluví o tom, že tyto naše setkávání jsou na této politické úrovni jediným komunikačním kanálem mezi nimi,“ řekla Českému rozhlasu Anna Tureničová.

První rozhovory mezi kyperskými Řeky a Turky zprostředkovalo těsně před pádem komunismu tehdejší Československo. Po rozpadu společného státu tuto roli převzali Slováci.

Ondřej Houska, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme