Přední slovenský prokurátor chce obvinit ministra vnitra Kaliňáka z diskreditace

Slovenský prokurátor Vasiľ Špirko podá trestní oznámení na ministra vnitra Roberta Kaliňáka pro podezření ze sabotáže. Politik z vládního Smeru údajně chtěl elitního státního zástupce zdiskreditovat. Špirko vedl vyšetřování podezření z korupce při zadávání veřejné zakázky. Peníze tehdy podle něj dostali jak Kaliňák, tak bývalý ministr financí Ján Počiatek. Prokurátor Špirko se chystá předložit důkazy o tom, že ho proto chtěl Kaliňák očernit.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák | Foto: Gabriel Kuchta/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Špirko pracuje na úřadu speciální prokuratury, která na Slovensku řeší nejzávažnější kriminální případy. Patřily mezi ně třeba kauzy spojené se jménem Roberta Kaliňáka. Detektivové například prověřovali obchodní transakce mezi ním a podnikatelem obviněným z daňových podvodů.

Špirko byl pak obviněný a o případ přišel. Prokurátor tvrdí, že vyšetřování proti němu mohlo být účelové.

Prokurátor zároveň vyzval, aby se, pokud disponuje vážnymi informacemi, obrátila na jeho úřad.

Slovenská policie ve čtvrtek obvinila dva zaměstnance daňových úřadů a italského podnikatele z východu země, oznámil policejní prezident Tibor Gašpar. Ve svých textech o nich psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Policie podle Gašpara brala informace o italské mafii na Slovensku vážně.

Tibor Gašpar tím reagoval na slova prezidenta Kisky o tom, že vládní složky ignorovaly varování tajných služeb o působení organizovaného zločinu.

Andrej Kiska se kvůli případu sešel s europoslanci a s opozicí, zatím ale není jisté, jestli se sejde i se samotným premiérem a předsedou parlamentu.

Deklaraci poslal prezident úřadu vlády i parlamentu, Robert Fico se k tomu zatím nevyjádřil. Pokud na ní ústavní činitelé nepřistoupí, prezident s nimi zřejmě za společný jednací stůl na Bratislavském hradě nezasedne.

Ondřej Elbel, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme