‚Je třeba sejmout novináře a dají pokoj.‘ U speciálního soudu v Pezinku četli výpověď Kočnerova bratra

Podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, v minulosti prohlásil, že bude třeba „sejmout“ dva novináře a pak žurnalisté dají pokoj. Vyplývá to ze starší výpovědi Kočnerova bratra Ivana před vyšetřovatelem, kterou v pondělí přečetla předsedkyně senátu v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy. Stíhaný Kočner to v reakci označil za lež. Svědek Ivan Kočner využil svého práva u soudu nepovídat.

Bratislava/Pezinok Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner obžalovaný v případu vraždy novináře Jána Kuciaka před soudem 19. 12. 2019

Slovenský podnikatel Marián Kočner obžalovaný v případu vraždy novináře Jána Kuciaka před soudem 19. 12. 2019 | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„V jisté situaci, když jsem hovořil o nestandardních novinářských postupech z mé zkušenosti (…), v té situaci Marian řekl, že jednoho novináře třeba ‚sejmout‘ a poté ještě jednoho a pak dají pokoj,“ uvedl ve výpovědi Ivan Kočner, který byl v minulosti šéfem publicistiky ve veřejnoprávním Rozhlasu a televize Slovenska.

Je mi upřímně líto, co se stalo Jánu Kuciakovi, tvrdil u soudu Kočner. Vinu z objednávky vraždy odmítl

Číst článek

Podle svědka mu to jeho nyní obžalovaný starší bratr řekl na rodinné oslavě, která se konala v roce 2012, tedy šest let před vraždou Kuciaka. Dodal, že Kočner vypadal nazlobeně a že o novinářích dále nehovořili.

Obžalovaný Marian Kočner v reakci u soudu popřel, že by s bratrem na zmíněné oslavě hovořil o novinářích. Sourozence označil za nedůvěryhodnou osobu, která je ovlivňována médii. Ivan Kočner v pondělí u soudu odmítl vypovídat. Využil ustanovení zákona, který tuto možnost dává blízkým příbuzným obviněných.

Podnikatel Kočner v dubnu vyjádřil lítost nad vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová, vinu za smrt novináře ale odmítl.

Doznání

Dva z původně pěti obviněných v případu, včetně vraha Kuciaka a jeho přítelkyně Kušnírové, se dříve doznali. Podle obžaloby si Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.

Za vraždu novináře Kuciaka a jeho partnerky Kušnírové dostal Marček 23 let vězení

Číst článek

Letos v únoru byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek.

Vražda investigativního novináře Kuciaka vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra šéf sociálních demokratů (Smer-SD) Robert Fico.

V čele kabinetu ho v roce 2018 nahradil místopředseda Smeru Peter Pellegrini, jehož vládu po porážce Ficovy strany v letošních parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice pod vedením premiéra Igora Matoviče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme