K vraždě Kuciaka sestavme mezinárodní vyšetřovací tým, navrhuje slovenská generální prokuratura

Vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky by měl vyšetřovat mezinárodní tým. Slovenská generální prokuratura to navrhla italským úřadům. Nyní čeká na jejich odpověď.

Bratislava/Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražané nosili před budovou slovenského velvyslanectví svíčky, květiny i vzkazy. Uctili tak památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Generální prokurátor Slovenské republiky Jaromír Čižnár zaslal návrh dohody o zřízení společného vyšetřovacího týmu mezi justičními orgány Slovenské republiky a Itálie,“ informovala v pondělí generální prokuratura.

Slováci zadrželi Itala, o němž psal zavražděný Kuciak. Kvůli drogám na něj vydali evropský zatykač

Číst článek

Zřízení takového týmu je podle ní časově náročné, obvykle to trvá několik týdnů a měsíců. Slovensko nyní čeká na odpověď Itálie.

„V současnosti návrh dohody o zřízení společného vyšetřovacího týmu posuzují justiční orgány Itálie. Generální prokurátor věří, že italské justiční orgány zareagují na požadavek Generální prokuratury SR v co nejkratším čase,“ doplnila prokuratura.

Pokud bude Itálie se zřízením mezinárodního týmu souhlasit, budou se ještě muset například vyřešit práva a povinnosti jednotlivých členů. Jejich cílem bude mimo jiné zrychlit vyšetřování celého případu.

„Generální prokuratura SR od zřízení společného vyšetřovacího týmu očekává rychlejší, komplexnější a operativnější vyšetřovaní v konkrétní trestní věci,“ uzavírá ve svém prohlášení prokuratura.

Vražda Jána Kuciaka

Zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonina Vadaly, na blízké spolupracovníky dosluhujícího slovenského premiéra Roberta Fica.

Vadalu minulý týden zadržela slovenská policie na základě evropského zatykače vydaného soudem v Itálii za aktivity týkající se drog. Zajištění italského podnikatele bylo součástí mezinárodní akce, při které bylo zadrženo dohromady 17 osob, kromě Vadaly všichni v Itálii.

Kuciak a jeho partnerka byli zastřeleni v únoru v jejich domě nedaleko Trnavy. Policie jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označila investigativní práci reportéra. V posledních dnech slovenská policie ani prokuratura průběh vyšetřování nekomentovaly.

Na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku lidé během dne vzpomínali také na sociálních sítích. Na twitteru se sdružovali pod hashtagem #AllForJan | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme