Slovensko je nestálým členem Rady bezpečnosti OSN

Slovensko se dneškem stává nestálým členem Rady bezpečnosti OSN na léta 2006 - 2007. Jako jediný kandidát východoevropské skupiny to mělo při dnešním hlasování ve Valném shromáždění lehké. Slováci vystřídají v Radě Rumuny. Kandidaturu Slovenska podpořila i Česká republika, která očekává stejnou přízeň naší kandidatuře na léta 2008 - 2009.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: www.bratislava.sk

Slováci se poprvé ve své samostatné historii stávají členem nejdůležitějšího rozhodovacího orgánu OSN. Mají možnost více než kdykoliv předtím ovlivňovat světový mír, bezpečnost a další směřování světové organizace.

Slovenský ministra zahraničí Eduard Kukan, který je v New Yorku připomněl, že jeho země potřebovala ke zvolení do Rady bezpečnosti dvoutřetinovou podporu států OSN. Potřebných 128 hlasů bez problémů Slovensko dostalo.

Aktivní chtějí být Slováci především v záležitostech týkajících se západního Balkánu a východní Evropy. Nestálými členy, kteří nemají v Radě právo veta se dále stávají Ghana, Konžská republika a Katar.

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme