Slovensko je podle tamního tisku odkladištěm českých policistů

V německé předvolební kampani padají ostrá slova, konstatuje tamní tisk. Bavorský premiér a předseda konzervativní CSU Edmund Stoiber dokonce obyvatele bývalé NDR označil za "frustrované" lidi. Ruské noviny si připomínají tragédii ponorky Kursk, od které dnes totiž uplynulo pět let. Ze 118 námořníků jich přežilo výbuch jen 23. Slovenští žurnalisté ve svých listech konstatují, že jejich země je odkladištěm českých policistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista

Policista | Foto: Jan Rosenauer

Němečtí politici bojují o přízeň voličů a s blížícími se volbami používají stále ostřejší zbraně vůči svým protivníkům. Bavorský premiér a předseda konzervativní CSU Edmund Stoiber dokonce zašel tak daleko, že se ve svém předvolebním projevu v západoněmeckém Bádensku-Württembersku postavil proti celému východnímu Německu.

Obyvatele bývalé NDR označil za "frustrované" lidi, kteří by neměli rozhodovat o tom, kdo bude příštím německým kancléřem. Německé deníky se tomuto skandálu samozřejmě věnují: Stoiberovy antipatie vůči novým spolkovým zemím leží velmi hluboko, píše například Süddeutsche Zeitung. Pro Stoibera je symbolem síly jeho Bavorsko, východ Německa považuje za slabý až bezmocný.

Měl by si však uvědomit, že společným kandidátem opoziční unie CDU-CSU na křeslo německého kancléře se je šéfka CDU Angela Merkel, a nikoli Edmund Stoiber. Svými výroky jí k vítězství rozhodně nepomůže, jízlivě dodává Süddeutsche Zeitung.

Jak uvádí další německý list, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Angela Merkelová se od Stoiberových slov okamžitě distancovala. "Chci být kancléřkou všech Němců," cituje deník její slova. Zároveň však připomíná, že problém, kterého se Stoiber svými výroky tak neomaleně dotkl, přece jen existuje.

Rozdíl mezi východem a západem země je velký a možná by nebylo od věci, kdybychom o těchto problémech více diskutovali, myslí si deník. Ovšem ne tak, jak to předvedl Edmund Stoiber, poznamenává Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ruský deník The Moscow Times připomíná tragédii ponorky Kursk. Dnes totiž uplynulo pět let od okamžiku, kdy ponorka kvůli výbuchu na palubě klesla na dno Barentsova moře. Ze 118 námořníků přežilo výbuch jen 23, ale ani ti se pomoci nedočkali. Tato tragédie není dodnes zcela objasněná, pokračuje deník. Každoročně se příbuzní zemřelých námořníků v tento den scházejí, aby si společně zavzpomínali na své blízké.

Dodnes se však mnozí z nich nemohou se ztrátou vyrovnat. Panuje v nich hořkost a pocit, že ruské úřady pro záchranu Kursku nic neudělaly. Tvrdily, že nikdo havárii nepřežil a snažily se informace o žijících námořnících zatajit. A když celý svět se zatajeným dechem sledoval osud uvězněných námořníků, prezident Putin ani nepřerušil svoji dovolenou na Soči. Minulý víkend byla s mezinárodní pomocí vysvobozena ruská miniponorka uvízlá v Beringově moři. Je smutné, že stejné štěstí neměli tehdy také námořníci Kursku, uzavírá ruský list The Moscow Times.

Dnešní vydání chorvatského deníku Vjesnik se na straně komentářů věnuje vztahu Chorvatů a Srbů. Nedávné, jak Chorvaté píší, oslavy 10 let operace Bouře stále jitří atmosféru v obou zemích, a to nejen na stránkách listu. Autor komentáře ve Vjesniku obviňuje srbského prezidenta, že se snaží srbskou vinu za balkánskou válku z let 91-95 přenést na všechny ostatní národy. Z chorvatského tisku čte zpravodaj Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: O čem píše chorvatský tisk

Slovensko je pro Českou republiku odkladištěm policistů, píše dnes slovenský list SME a naráží tím na zprávy, podle kterých chce bývalý policejní prezident Jiří Kolář působit v ,Bratislavě jako styčný policejní důstojník na českém zastupitelském úřadu na v Bratislavě, takzvaný policejní přidělenec.

Jiří Kolář, podle opoziční ODS člen "Grosstapa", neboli policie, která se zaprodala bývalému českému premiérovi Stanislavu Grossovi, má být novým policejním přidělencem v Bratislavě, píše deník SME. Po dobu jeho sedmiletého působení ve funkci šéfa české policie kleslo renomé policie ke dnu, sám Kolář svoji funkci opustil po skandálním útěku podnikatele Krejčíře.

Bratislava se tak stává odkladištěm pro české policisty, pokračuje deník. Dnes v této funkci působí policista, který se před lety zapletl do případu s jedním gangem. Navíc je Bratislava vhodným místem i proto, že tito policisté často neumí anglicky, proto by v žádném jiném státě nemohli působit, konstatuje slovenský list SME.

Zuzana Boleslavová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme