Slovensko je stále bez vyhlídky na novou vládu. Ve hře je několik variant

Ani týden po pádu kabinetu Ivety Radičové nemá Slovensko novou vládu. Zatím se jeví jako nejvíce pravděpodobná varianta, že by do předčasných voleb dovládla stejná pravicová koalice. Rozhodne se nejdřív koncem tohoto pracovního týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou | Foto: TASR/ Martin Baumann

Slovenský prezident Ivan Gašparovič zvažuje různé možnosti, které vyplývají z ústavy. Například vládu Ivety Radičové odvolat a pak pověřit vedením rezortů stejné ministry jako v dosavadním kabinetu.

Nebo naopak kabinet v tichosti nechat fungovat, protože ústava prezidentovi nepředepisuje žádnou lhůtu, do kdy má padlou vládu odvolat. Úplně vyloučená zatím není ani varianta úřednické vlády, přestože se proti ní staví většina politických stran.

Předčasné volby budou na Slovensku 10. března příštího roku. Dočasná vláda se musí alespoň pokusit schválit státní rozpočet, a také řešit požadavky protestujících odborářů. Ve výpovědní lhůtě je právě 2500 slovenských lékařů, kteří hrozí, že po 1. prosinci odejdou do ciziny.

Další rozhovory o nové vládě se plánují na čtvrtek.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme