Slovensko zavede povinnou karanténu pro neočkované přijíždějící ze zahraničí

Slovensko zavede od 9. července povinnou karanténu pro ty, kteří nejsou očkovaní a přijíždějí ze zahraničí. Platí to pro všechny země, nehledě na jejich situaci. Izolace musí být minimálně pět dní a poté musí podstoupit PCR test. Pro ty, kteří mají zatím za sebou jen první dávku vakcíny bude platit přechodné období do 9.srpna, po něm už se karanténě vyhnou pouze plně naočkovaní.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v ochranných oblecíh na slovensko-české hranici v Drietomě

Slovensko od příštího pondělí zavede kontroly na hranicích. Policisté budou podle nového režimu kontrolovat většinu osobních aut přijíždějících do země. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Výjimku v přechodném období do konce července budou mít děti do osmnácti let a pendleři. 

Slovensko tak výrazně zvýhodní plně očkované lidi. V tuto chvíli je naočkovaných zhruba 36 procent populace. Do toho jsou přitom započteni i lidé, kteří zatím podstoupili jen první dávku vakcinace. Právě přísnější režim může být formou motivace k vakcinaci proti koronaviru.

Od příštího pondělí tak budou na Slovensku zavedeny kontroly na hranicích. Policisté budou podle nového režimu kontrolovat většinu osobních aut přijíždějících do země. Opatření je součástí nového třístupňového systému, který schválila slovenská vláda a který se bude měnit podle aktuální epidemické situace.

Režim bude od pondělka na slovenských hranicích ve druhé fázi. Ta počítá s tím, že kontroly na hranicích budou časově omezené a budou se týkat osobních aut, ale ne nákladní dopravy.

V první - zelené fázi - by kontroly na hranicích byly jen namátkové, naopak ve třetí - červené fázi - budou kontroly nepřetržité. Systém se bude aktualizovat každý týden.

Slovenské úřady chtějí předejít tomu, aby se kvůli mutaci delta kriticky nezhoršila epidemiologická situace v zemi, tak jako tomu bylo při druhé vlně pandemie. Země zatím zaregistrovala čtyři případy nakažení mutací delta.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme