Slovenským médiím někdo zaslal nahrávku z korupční kauzy Gorila, záznam má 39 hodin

Do slovenských médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006. Nahrávku loni zajistila policie při domovních prohlídkách podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn z objednání vraždy novináře Kuciaka. Policie mezitím potvrdila její pravost. Zda je nahrávka zaslaná médiím totožná s tou, kterou policie zadržela u Kočnera, není zatím jisté.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah slovenské policie

Zásah slovenské policie | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky

Několik redakcí slovenských médií obdrželo v noci z úterý na středu odkaz, z kterého šlo stáhnout údajnou nahrávku z kauzy Gorila. Podle deníku SME obdržely redakce odkaz na stránku podepsanou skupinou Anonymous, která nabízela dva prokliky k samotné nahrávce. Ta má celkem 39 hodin. Není potvrzené, zda je uniklá nahrávka totožná se záznamem, který policie zabavila u Kočnera.

Slovensko rozbouřila nahrávka o korumpování poslanců. ‚Můžeme jen doufat, že jde o minulost,‘ říká novinářka

Číst článek

Slovenská média nahrávku poslouchají a analyzují. Denník N už napsal, že obsahuje i rozhovor Jaroslava Haščáka s expremiérem Robertrem Ficem.

Finanční skupina Penta, která nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, nahrávky označila na nezákonný materiál a kvůli jejich úniku ohlásila podání trestního oznámení.

Fico a Haščák

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala slovenská tajná služba SIS na základě odposlechů bytu, kde se šéf Penty Jaroslav Haščák setkával s politiky a úředníky.

Z dokumentů vyplývá, že jediným z nyní předních slovenských politiků, který se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal, je šéf nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie Robert Fico. Předseda Smeru už léta otázky novinářů na to, zda byl také v konspiračním bytě na Vazovové ulici, odmítá. Fico tvrdí, že Gorila je kauza vlády Mikoláše Dzurindy a on s tím jako tehdejší opozice nemá nic společného.

Slovenská inspekce zadržela tři elitní policisty. Podezřívá je z nezákonných lustrací Kuciaka a dalších

Číst článek

Podle listu Denník N je ale setkání Fica s Haščákem zaznamenáno na uniklé nahrávce s odposlechy a odpovídá dříve zveřejněnému přepisu.

Kauza Gorila

Gorila je jednou z největších korupčních kauz v novodobé historii Slovenska. Týká se období, kdy byla u moci koalice stran pravého středu pod vedením premiéra Mikuláše Dzurindy. Po propuknutí aféry se v zemi konaly demonstrace proti korupci.

Podle zmíněných dokumentů se Haščák setkával v odposlouchávaném bytě v širším centru Bratislavy například s tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou nebo s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem.

Penta v reakci na informace o úniku nahrávek z kauzy Gorila do médií v prohlášení uvedla, že slovenský ústavní soud už v roce 2012 údajnou akci SIS pod názvem Gorila označil za nezákonnou. Tvrdila, že s nahrávkami je nezákonně manipulováno a že je nepovažuje za důvěryhodné. Jejich obsah proto nehodlá komentovat.

Na začátku tohoto týdne Denník N zveřejnil jinou nahrávku, podle které se bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka snažil s dalšími dvěma osobami prodat Haščákovi kopii nahrávky z kauzy Gorila. Tu si u něj prý odložil Kočner, který podle záznamu Trnkovi za jeho zmíněnou akci vulgárně nadával. Trnka pravost uniklé nahrávky z rozhovoru s Kočnerem později popřel.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme