Slovenským médiím někdo zaslal nahrávku z korupční kauzy Gorila, záznam má 39 hodin

Do slovenských médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006. Nahrávku loni zajistila policie při domovních prohlídkách podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn z objednání vraždy novináře Kuciaka. Policie mezitím potvrdila její pravost. Zda je nahrávka zaslaná médiím totožná s tou, kterou policie zadržela u Kočnera, není zatím jisté.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah slovenské policie

Zásah slovenské policie | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky

Několik redakcí slovenských médií obdrželo v noci z úterý na středu odkaz, z kterého šlo stáhnout údajnou nahrávku z kauzy Gorila. Podle deníku SME obdržely redakce odkaz na stránku podepsanou skupinou Anonymous, která nabízela dva prokliky k samotné nahrávce. Ta má celkem 39 hodin. Není potvrzené, zda je uniklá nahrávka totožná se záznamem, který policie zabavila u Kočnera.

Slovensko rozbouřila nahrávka o korumpování poslanců. ‚Můžeme jen doufat, že jde o minulost,‘ říká novinářka

Číst článek

Slovenská média nahrávku poslouchají a analyzují. Denník N už napsal, že obsahuje i rozhovor Jaroslava Haščáka s expremiérem Robertrem Ficem.

Finanční skupina Penta, která nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá, nahrávky označila na nezákonný materiál a kvůli jejich úniku ohlásila podání trestního oznámení.

Fico a Haščák

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala slovenská tajná služba SIS na základě odposlechů bytu, kde se šéf Penty Jaroslav Haščák setkával s politiky a úředníky.

Z dokumentů vyplývá, že jediným z nyní předních slovenských politiků, který se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal, je šéf nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie Robert Fico. Předseda Smeru už léta otázky novinářů na to, zda byl také v konspiračním bytě na Vazovové ulici, odmítá. Fico tvrdí, že Gorila je kauza vlády Mikoláše Dzurindy a on s tím jako tehdejší opozice nemá nic společného.

Slovenská inspekce zadržela tři elitní policisty. Podezřívá je z nezákonných lustrací Kuciaka a dalších

Číst článek

Podle listu Denník N je ale setkání Fica s Haščákem zaznamenáno na uniklé nahrávce s odposlechy a odpovídá dříve zveřejněnému přepisu.

Kauza Gorila

Gorila je jednou z největších korupčních kauz v novodobé historii Slovenska. Týká se období, kdy byla u moci koalice stran pravého středu pod vedením premiéra Mikuláše Dzurindy. Po propuknutí aféry se v zemi konaly demonstrace proti korupci.

Podle zmíněných dokumentů se Haščák setkával v odposlouchávaném bytě v širším centru Bratislavy například s tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou nebo s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem.

Penta v reakci na informace o úniku nahrávek z kauzy Gorila do médií v prohlášení uvedla, že slovenský ústavní soud už v roce 2012 údajnou akci SIS pod názvem Gorila označil za nezákonnou. Tvrdila, že s nahrávkami je nezákonně manipulováno a že je nepovažuje za důvěryhodné. Jejich obsah proto nehodlá komentovat.

Na začátku tohoto týdne Denník N zveřejnil jinou nahrávku, podle které se bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka snažil s dalšími dvěma osobami prodat Haščákovi kopii nahrávky z kauzy Gorila. Tu si u něj prý odložil Kočner, který podle záznamu Trnkovi za jeho zmíněnou akci vulgárně nadával. Trnka pravost uniklé nahrávky z rozhovoru s Kočnerem později popřel.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme