Čtyři soudci skončili ve vazbě. Slovenskem otřásá největší korupční skandál novodobých dějin

Soud na Slovensku v sobotu poslal do vazby čtyři soudce a jednoho advokáta, kteří jsou mezi 18 obviněnými v největší korupční kauze v novodobých dějinách země. Informovala o tom slovenská média. Podle dostupných informací je v případu v souvislosti s uplácením soudců stíhán i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který je už delší dobu ve vazbě v jiné kauze a který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá náměstkyně ministra spravedlnosti Monika Jankovská

Bývalá náměstkyně ministra spravedlnosti Monika Jankovská | Zdroj: Profimedia

Specializovaný trestní soud poslal do vazby kromě jiných bývalou náměstkyni na ministerstvu spravedlnosti a soudkyni Moniku Jankovskou, která podle dříve uniklé komunikace z Kočnerova mobilního telefonu například pomáhala tomuto podnikateli v obchodním soudním sporu proti televizi Markíza o proplacení jedné ze směnek.

Uplácení kabelkou i desetitisícové částky. Obvinění slovenských soudců souvisí s řadou kauz

Číst článek

Kvůli padělání zmíněných směnek byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a bývalým šéfem Markízy Pavolem Ruskem už nepravomocně odsouzen k dlouholetému vězení.

Ve vazbě skončil i soudce bratislavského krajského soudu Richard Molnár, který v sobotu podle svého advokáta předložil soudu své rozhodnutí vzdát se taláru.

Celkově soud rozhodoval o vazbě pro osm obviněných. Jeho rozhodnutí není pravomocné, stížnosti podali jak prokurátor, tak vazebně stíhaní. Do vazby soud neposlal například bývalou soudkyni Miriam Repákovou, která vinu před soudcem přiznala.

Repáková se vzdala taláru loni po propuknutí aféry o komunikaci Kočnera s představiteli slovenské justice včetně soudců a o jeho vlivu na rozhodování soudů.

Celkem 18 obviněných

Slovenští kriminalisté ve středu po rozsáhlé razii obvinili celkem 13 soudců, dále Repákovou a čtyři další osoby. Ústavní soud dal následně souhlas k rozhodování o vazbě pouze pro pět ze zmíněného počtu stíhaných soudců.

Mezi obviněnými soudci je i místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která od loňského podzimu tuto nejvyšší soudní instanci na Slovensku řídí.

Klíčovým svědkem v případu je podle dřívějších informací listu Denník N již bývalý místopředseda jednoho z bratislavských okresních soudů Vladimír Sklenka, který korupci popsal a který není mezi obviněnými.

Sklenka například vypověděl, jak bral úplatky od Kočnera. Také někteří soudci se podle něj předháněli v tom, kdo mu nabídne větší úplatek, a to podle toho, pro kterou stranu daného sporu lobbovali. Rovněž Sklenka se vzdal taláru po propuknutí kauzy o své komunikaci s Kočnerem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme