Na Slovensku končí po více než půl roce nouzový stav. Platnost většiny omezení umožní novela zákona

Slovensko po výrazném zlepšení epidemické situace ruší nouzový stav a také zákazy vycházení i shromažďování, které zavedlo loni v zájmu zpomalení šíření koronavirové infekce. Na mimořádné schůzi o tom v pátek odpoledne rozhodla vláda premiéra Eduarda Hegera. Při cestování na Slovensko platí pro turisty nadále omezení.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v ochranných oblecíh na slovensko-české hranici v Drietomě

Při cestování do země je zase až na výjimky stále povinná karanténa | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Nouzový stav, který země zavedla na začátku loňského října, přestane platit od nadcházející soboty. Na nouzový stav byly navázány i zákazy shromažďování a vycházení, které rovněž končí. Shromažďování více než šesti osob, tedy i konání demonstrací, bylo v zemi zakázáno od 13. října. V prosinci pak v zemi vstoupil v platnost zákaz vycházení s výjimkami, který pak vláda v uplynulých týdnech zmírňovala.

Ke zrušení nouzového stavu dalších zmíněných omezení kabinet přistoupil jen několika hodin poté, co parlament změnou příslušného zákona umožnil uplatňování některých pandemických opatření i bez vyhlášeného nouzového stavu. Novelu zákona o hospodářské mobilizaci, kterou při hlasování podpořili vládní i opoziční poslanci, obratem podepsala prezidentka Zuzana Čaputová.

Na Slovensku skončí o půlnoci nouzový stav. Po sedmi měsících se tak ruší zákaz shromažďování a zákaz nočního vycházení, zítra tedy budou moct lidé zůstat venku déle než do 21.hodiny. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

15:46 – 14. 05. 2021

6 12

„Je to společné vítězství všech občanů Slovenské republiky, kteří byli zodpovědní. Pandemie ještě stále působí, a proto přetrvá mimořádná situace. Chci vás požádat, abychom dodržovali vyhlášky hlavního hygienika a opatření,“ řekl novinářům premiér Heger k rušení zmíněných omezení.

Trvající restrikce

Navzdory rozhodnutí vlády zůstávají na Slovensku v platnosti některá omezení například pro konání hromadných společenských a kulturních akcí či v oblasti služeb. Při cestování do země je zase až na výjimky povinná karanténa. Opatření se řídí se národním protiepidemickým systémem a vyhláškami hlavního hygienika.

Dříve slovenská vláda prodloužila nouzový stav do 28. května. Vládní strany se ale nechaly slyšet, že po schválení zmíněné novely zákona o hospodářské mobilizaci a jejím podpisu prezidentkou už bude možné nouzový stav ukončit.

Slovensko pozastavuje vakcinaci látkou od firmy AstraZeneca. Reaguje na úmrtí očkované pacientky

Číst článek

„Jsme rádi, že se nejen koaliční poslanci, ale i opozice ztotožnila s naším návrhem nahradit nouzový stav řešením, díky kterému si ministerstvo zdravotnictví zachová všechny nástroje potřebné k řízení boje proti pandemii. Zároveň je správné, že nebudou omezována práva a svobody občanů,“ prohlásil poslanec za vládní stranu Svoboda a solidarita Ondrej Dostál, který byl spoluautorem zmíněné novely.

Například možnost nařídit pracovní povinnost zdravotníkům či zavést zákaz vycházení bude ale vázána na nouzový stav.

Dřívější prodlužování nouzového stavu a zákazu vycházení či shromažďování kritizovala opozice. Tvrdila, že kabinet to dělá, protože se bojí protivládních demonstrací.

Epidemická situace na Slovensku se výrazně zlepšuje od druhé poloviny března. Ve slovenských nemocnicích bylo ve čtvrtek v souvislosti s koronavirovou nákazou hospitalizováno 881 pacientů, což je nejmenší počet od druhé poloviny loňského října. Ještě na začátku března hlásily nemocnice přes 4000 pacientů s onemocněním covid-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. V dubnu Slovensko začalo uvolňovat karanténní omezení, když například umožnilo otevření všech prodejen i ubytovacích zařízení a do škol se začaly vracet další skupiny žáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme