Slovensko před Vánoci zpřísní opatření. Na tři týdny zavře většinu prodejen, už od pátku omezí restaurace

Slovensko kvůli šíření koronaviru od 21. prosince na nejméně tři týdny zavře většinu prodejen. Již od tohoto pátku nebudou moci restaurace podávat jídlo ani na terasách, od pondělí pak klienti hotelů a návštěvníci lyžařských středisek budou muset mít negativní výsledek testu na koronavirus. Na konci prosince by větší podniky měly začít s pravidelným testováním svých zaměstnanců. Oznámili to dnes představitelé slovenské vlády a hlavní hygienik.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovensko před Vánoci uzavře nejméně na tři týdny většinu prodejen | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Otevřené budou moci zůstat prodejny nabízející zboží k zajištění základních životních potřeb.

Podobné opatření v zemi pod Tatrami platilo již během první vlny koronavirové krize letos na jaře. Podle premiéra Igora Matoviče by se nynější omezení po třech týdnech mohla postupně odbourávat v těch regionech, kde to epidemická situace dovolí.

Některé restaurace na Slovensku otevřely i přes zákaz. Ostravské podniky chtějí porušit ‚zavíračku‘ ve 20.00

Číst článek

Na rozdíl od velikonočních svátků slovenské úřady nehodlají během Vánoc omezovat cestování obyvatel.

Školní vánoční prázdniny začnou již 21. prosince. V současnosti se většina žáků učí distanční formou, otevřené jsou jen mateřské školy a základní školy pro žáky prvního stupně.

Klienti hotelů a lyžařských středisek se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus starým maximálně 72 hodin. Test na koronavirus již delší dobu musejí mít také čeští turisté, kteří by chtěli na dovolenou na Slovensko.

Zhoršená situace

„Situace na Slovensku se v uplynulých dnech epidemicky zhoršila a bude se zhoršovat i v dalších dnech. V nemocnicích přibývají noví pacienti s onemocněním covid-19 a trend není příznivý. Musíme udělat všechno pro to, abychom to zvládli, aby nám nezkolaboval zdravotnický systém,“ řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

V úterý laboratoře na Slovensku potvrdily 2564 nakažených, což je nejvyšší počet od 11. listopadu. Dalších přes 3000 infikovaných v úterý odhalily antigenní testy, kterými se mohou bezplatně nechat otestovat lidé i na mobilních odběrových místech po celé zemi.

Slovensko již v současnosti uplatňuje několika karanténních opatření. Restaurace nesmějí obsluhovat klienty ve svých vnitřních prostorech; toto nařízení se část podnikatelů rozhodla v úterý porušit. Prodej přes okénko je povolen. Zakázáno je nadále až na výjimky konání hromadných akcí a některé provozy včetně wellness center nesmějí poskytovat služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme