Slovensko bude očkovat vakcínou Sputnik V. Matoviče kvůli tomu kritizuje opozice i koaliční partneři

Slovenští politici kritizují premiéra Igora Matoviče za jeho přístup k ruské vakcíně Sputnik V. Na košické letiště v pondělí dorazilo prvních 200 tisíc dávek a u příletu byl osobně i právě premiér Matovič. Ruskou očkovací látku proti covidu-19 objednal i přes nesouhlas koaličních partnerů. Sputnik V navíc stále není schválený evropskou lékovou agenturou.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyři měsíce od jmenování do funkce premiéra má za sebou Igor Matovič první hlasování o vyslovení nedůvěry

Slovenští politici kritizují premiéra Igora Matoviče (na snímku) za jeho přístup k ruské vakcíně Sputnik V. Na košické letiště v pondělí dorazilo prvních 200 tisíc dávek a u příletu byl osobně i právě premiér Matovič | Zdroj: Reuters

Ruská vakcína Sputnik V dorazila na Slovensko v pondělí v podvečer. Její první část dovezl vojenský speciál, který přistál v Košicích. Přivezl prvních 200 tisíc dávek, což byla podle premiéra Matoviče únorová zásilka.

Premiér zároveň dodal, že pro Slovensko objednal celkem dva miliony dávek. „V průběhu následujících dvou měsíců nám podle smlouvy přijde milion vakcín, to znamená pro půl milionu lidí. A potom následně v květnu a červnu další milion vakcín pro dalšího půl milionu lidí. Věřím, že ruská strana dodrží termíny,“ citoval Radiožurnál slovenského premiéra.

Mezitím na Slovensku🇸🇰

Premiér @Igor Matovic uspořádal TK před letadlem, které dovezlo ruský Sputnik V. S dodávkami západních vakcín se přitom nefotil. Jeden poslanec odchází z koalice, kritický je i ministr zahraničí @Ivan Korcok.

20:08 – 01. 03. 2021

15 115

Matovič zdůraznil, že očkování na Slovensku bude i dál postavené především na vakcínách, které země objednala prostřednictvím Evropské unie. Ruskou látku chce mít k dispozici pro ty, kdo o ni mají zájem. Proces očkování podle Matoviče může být díky Sputniku rychlejší, a to až o 40 procent.

Úřad vlády požádal o posouzení vakcíny Sputnik V. Lékový ústav tvrdí, že zatím má málo informací

Číst článek

Premiéra Matoviče za objednávku kritizovali ostatní politici, včetně koaličních partnerů. Vadí jim mimo jiné to, že Matovič látku objednal tajně proti vůli vládních partnerů.

Koaliční stranu SaS podle jejího vyjádření šokoval způsob, jak vakcína na Slovensko dorazila. Ministr zahraničí Ivan Korčok na twitteru kritizoval především to, že u příletu byl Matovič osobně.

Dodal, že ani Matovič, ani nikdo jiný z politiků osobně nepřebíral ani americkou, německou, ani britsko-švédskou vakcínu, aby při tom děkovali vládám těchto zemí, jako to udělal Matovič v případě ruské vakcíny. A stejně tak nikdo neděkoval Evropské unii, která už dříve dodané další vakcíny pro Slovensko zajistila.

Šéfka lékového ústavu: Ruskou vakcínu Sputnik V registrovat nemůžeme, výjimku uděluje ministerstvo

Číst článek

Korčok a taky další koaliční partner – strana Za lidi – kritizovali i to, že výrobce Sputniku V svou látku ještě ani nezaregistroval u Evropské lékové agentury. Vicepremiérka za nejmenší koaliční stranu Veronika Remišová kvůli tomu objednávku Sputniku V ve vládě dokonce zablokovala.

Očkování Sputnikem V může ale povolit výjimka slovenského ministerstva zdravotnictví, pokud mu to doporučí slovenský ústav na kontrolu léčiv. Ten teď látku začal zkoumat a jeho rozbor se očekává během několika dalších dní.

Stejná situace je i v Maďarsku, které ze zemí Evropské unie Sputnik V začalo používat jako první. O dodávky ruské vakcíny se zasazuje i český prezident Miloš Zeman. Jak uvedl pro CNN Prima News, dodání Sputniku V Zemanovi slíbil prezident Vladimir Putin.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme