Slovenská vláda kvůli koronaviru zavře hranice. Do země se dostanou jen lidé, kteří tam mají pobyt

Slovensko výrazným způsobem zpřísňuje opatření přijatá v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Vstup do země Bratislava umožní jen lidem, kteří mají na Slovensku trvalý či přechodný pobyt nebo jiné povolení k pobytu. Uzavřeny budou školy, mezinárodní letiště pro osobní přepravu, lyžařská střediska, zábavní parky, lázně i aquaparky. Země také omezí mezinárodní autobusovou, lodní i vlakovou přepravu. Opatření budou platit prozatím dva týdny.

Bratislava (Aktualizováno: 15:14 12. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská vláda výrazně zpřísnila bezpečnostní opatření. | Foto: Francis Kokoroko | Zdroj: Reuters

O čtvrtečních rozhodnutích krizového štábu novináře informovali dosluhující premiér Peter Pellegrini a ministryně vnitra Denisa Saková. Podle premiéra je země v souvislosti s koronavirem na začátku krize. Za čtvrtek Slovensko potvrdilo zatím šest nových případů nákazy, celkově tak má podle úřadů 16 infikovaných.

Kvůli koronaviru vyhlásilo Slovensko mimořádnou situaci. Opatření státu umožní přednostní výkup zboží

Číst článek

Kromě zmíněných opatření, která vstoupí v platnost postupně od pátku, budou o nadcházejícím víkendu na Slovensku uzavřena nákupní centra s výjimkou prodejen potravin, lékáren a drogerií. Úřady budou pro veřejnost otevřeny jen tři hodiny denně.

„Těmito opatřeními sledujeme pouze to, abychom co nejvíce oddálili větší šíření nákazy na Slovensku,“ řekl Pellegrini, který se dříve během dne dostal do křížku se svým pravděpodobným nástupem Igorem Matovičem.

Šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, které vyhrálo únorové volby, tvrdil, že stát nemá plán postupu pro případ, že země zaznamená více nakažených.

„Přistoupíme k mnohem tvrdším kontrolám. (Dosavadní) zákazy nebyly dodržovány tak, jak jsme si představovali,“ řekla slovenská ministryně vnitra. Dodala, že od mobilních operátorů budou mít úřady informace o pobytu Slováků v cizině. Dříve úřady v souvislosti s koronavirem poslaly klientům slovenských mobilních operátorů, jež se nacházeli v zahraničí, krátkou SMS zprávu. Podle Pellegriniho šlo o 350 000 telefonních čísel.

Do karantény všichni

Většina nakažených na Slovensku je z Bratislavy a okolí. Dva z hospitalizovaných se nacházejí na jednotce intenzivní péče, nejsou ale napojeni na umělou plicní ventilaci. V uplynulých dnech samospráva i asociace menších nemocnic kritizovaly stát kvůli nedostatku ochranných pomůcek. Ty by měly být podle Pellegriniho distribuovány v příštích dnech.

Roskosmos a ESA odložily start mise ExoMars. Reagují na zhoršení epidemiologické situace v Evropě

Číst článek

Do povinné domácí karantény budou muset nově nastoupit všichni Slováci, kteří se vrátí do země ze zahraničí. Dosud karanténa platila jen při návratu ze čtyř zemí včetně Itálie. Podle odhadu Sakové by se do vlasti mohlo vrátit v příštím období na 20 000 Slováků.

Již dříve Slovensko zakázalo návštěvy v nemocnicích, které také postupně odkládají plánované operace. V zemi v souvislosti se šířením koronaviru platí mimořádná situace, která umožňuje úřadům vynutit si přednostní odkoupení potřebného materiálu od slovenských firem.

Nezávislá slovenská rozpočtová rada informovala, že exportně orientovaná slovenská ekonomika letos i kvůli koronavirové nákaze nemusí zaznamenat růst a že vyloučit nelze ani pokles jejího výkonu. Velké podniky dříve informovaly, že k omezení výroby nebudou muset přistoupit v případě, že zaznamenají výpadek nanejvýš desetiny pracovníků.

miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme