Slovenská vláda rozhodla o plošném testování všech starších deseti let. Do operace se zapojí tisíce vojáků

Slovensko plošně otestuje na koronavirus své obyvatele starší deseti let. Přípravu a samotné testování pod názvem Společná zodpovědnost provede armáda, zapojeny budou do něj i další složky státu. V neděli o tom rozhodla vláda premiéra Igora Matoviče, který zmíněný krok označil – s ohledem na stávající šíření nákazy – za poslední možnost před celostátní karanténou, takzvaným lockdownem.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Igor Matovič | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

„Lockdown je jedna možnost, poctivé přetestování Slovenska je druhá,“ řekl premiér.

Hlavní část testování se uskuteční na přelomu října a listopadu a v první polovině listopadu. Již na konci příštího týdne budou testy vykonávány ve čtyř nejpostiženějších okresech na severu a východě pětimilionového Slovenska. Od plošných testů si politici slibují odhalení ohnisek nákazy.

‚Operace, jakou Slovensko nezažilo.‘ Premiér Matovič plánuje plošné testování na koronavirus

Číst článek

„Jde o největší logistickou operaci v novodobých dějinách Slovenské republiky. Úspěch celé operace se v první řadě zakládá na ochotě lidí spolupracovat. Žádám vás o zodpovědnost při přístupu k testování,“ vzkázal Slovákům ministr obrany Jaroslav Naď po mimořádném jednání kabinetu. Dodal, že do testování bude zapojeno na 50 000 lidí ze státního aparátu včetně nanejvýš 8000 vojáků.

Bratislava podle dřívějších informací již objednala 13 milionů takzvaných antigenových testů v ceně zhruba čtyř eur (110 korun) za kus. Jde sice o méně přesné testy, než jsou obvykle používané PCR testy, výsledek je ale k dispozici rychleji.

Slovensko v posledním období zaznamenává výrazný nárůst počtu potvrzených případů nakažených koronavirem. Hranici tisíc potvrzených případů denně infekce země překonala 7. října, zhruba o týden později zase testy poprvé odhalily přes 2000 infikovaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme