Slovenští poslanci schválili novelu zvýhodňující očkované. Při zhoršené situaci se vyhnou opatřením

Parlament Slovenské republiky v neděli schválil zvýhodnění lidí naočkovaných proti covidu-19. Ze 133 přítomných poslanců se pro zákon vyslovilo 77. Slováci s plnou vakcínou se tak v případě zhoršení pandemické situace vyhnou hygienickým opatřením. Poslanci také schválili, že při zhoršené epidemické situaci budou bezplatné antigenní testy v práci a ve školách. Opozice trvá na tom, že je zákon protiústavní, a chce se obrátit na ústavní soud.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 12:06 25. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovaní Slováci se vyhnou zpřísněným hygienickým opatřením | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Poslanci o novele debatovali od pátku a lidé proti chystaným opatřením protestovali před budovou parlamentu.

VIDEO: Těžkooděnci a slzný sprej. Protestující v Bratislavě chtěli vtrhnout do parlamentu

Číst článek

V sobotu vládní koalice dospěla ke kompromisu, když se dohodla, že při zhoršení epidemické situace se budou moci neočkovaní testovat zdarma.

Novela umožňuje regionálnímu úřadu veřejného zdravotnictví nařídit při ohrožení veřejného zdraví dočasně podmíněný vstup na hromadné akce. Lidé se budou prokazovat potvrzením o očkování proti covidu-19, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci.

Výhody budou ale menší, než chtěl původně ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský, informoval server aktuality.skNovelu musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová a platit začne po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Dohodu ve vládní koalici blokovaly původně spory o platbu testů. Podle serveru aktuality.sk nakonec ustoupily výhradám strany Jsme rodina strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi.

Zavedené výhody

Očkovaní budou mít volný přístup do obchodů, restaurací i na sportoviště a kulturní akce i v případě zpřísnění epidemických opatření.

Neočkovaní se budou muset nechat při vstupu do škol nebo do práce otestovat minimálně antigenním testem, který bude zdarma. Testy budou pro neočkované podmínkou i při vstupu na kulturní nebo sportovní akce i do obchodů s výjimkou potravin, drogerií a lékáren. V těchto případech si ale budou muset antigenní test v hodnotě pěti eur (128 korun) platit.

Lengvarský původně navrhoval, aby neočkovaní měli měsíčně k dispozici dva testy PCR zdarma a antigenní za symbolických pět eur bez ohledu na to, kam budou vstupovat.

Školy se nebudou uzavírat

Přijatý zákon má předejít kolapsu nemocnic a celoplošnému zavírání škol nebo kostelů a dalších provozů. „Cílem je připravit se na třetí vlnu (epidemie) a nemuset zavírat žádné provozy,“ řekl předseda poslaneckého klubu OLaNO Michal Šipoš.

Požádal také opozici, aby přestala dezinformovat veřejnost a lidi protestující před parlamentem. Podle něj by bez zákona mohl nastat v případě další vlny kolaps a přibývalo by úmrtí.

Mělo o ni mít zájem milion lidí, předpoklad nevyšel. Slovensko prodá 160 tisíc dávek Sputniku V

Číst článek

Ministr Lengvarský řekl, že se novelou nic důležitého nemění. „Je to jenom příprava na to, abychom ve zhoršené situaci, jež může nastat, mohli udržet v provozu sportoviště, restaurace a všechny další podniky, aby mohla fungovat kultura a sport,“ řekl. Slovensko se podle něj dostává novelou na evropskou úroveň a začne tam platit to, co už jinde funguje.

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová řekla, že se Slovensko vyhne celoplošnému zavírání škol. „Pro ty, kdo jsou ke svému okolí ohleduplní, budou otevřené obchody, podniky školy, kultura, sportoviště i kostely,“ řekla šéfka parlamentního zdravotnického výboru Jana Cigániková. Nejde podle ní jen o očkované, ale i o ty, kdo se očkovat nechtějí, ale chovají se odpovědně.

Poslanec strany Za lidi Juraj Šeliga přijetí zákona označil za vítězství zdravého rozumu.

Opozice: protiústavní zákon

Na Slovensku se v sobotu potvrdilo 46 nových nakažených, hospitalizováno je 80 lidí, na jednotkách intenzivní péče jsou čtyři. Ukončené očkování má za sebou přes 1,9 milionu Slováků.

Podle opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) je zákon protiústavní. Jejich šéf Robert Fico na tiskové konferenci vyzval prezidentku, aby zákon vetovala. Řekl také, že se poslanci jeho strany obrátí začátkem příštího týden na ústavní soud.

Fico je toho názoru, že až začne zákon platit, nastane chaos, protože text nestanovuje přesně, kde budou opatření platná. Hlavním cílem normy je podle něj přinutit lidi nechat se očkovat. Obvinil navíc šéfa parlamentu Borise Kollára z koaliční strany Jsme rodina z „kšeftování“ při uzavření dohody o proplácení testů.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme