Slovensko koupí americké vrtulníky Black Hawk. Mají nahradit ruské stroje

Slovensko má zájem o americké vrtulníky Black Hawk. Za devět strojů nejspíše zaplatí 260 milionů eur, tedy přibližně sedm miliard korun. Podle slovenského ministra obrany Martina Glváče jde o největší modernizační projekt slovenské armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník UH-60 | Foto: Martin Dorazín

Americké víceúčelové vrtulníky Black Hawk mají nahradit stávající zastaralé stroje Mi-17 ruské výroby.

„Black Hawk UH-60M, které má Slovensko obdržet, jsou poměrně moderní vrtulníky, takže to určitě bude radikální změna,“ říká bezpečnostní analytik František Šulc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko koupí americké vrtulníky Black Hawk. Mají nahradit ruské stroje Mi-17. Koupi komentoval bezpečnostní analytik František Šulc

Slováci zřejmě dostanou nové stroje za stejnou cenu, za jakou je nakupuje americká armáda. Součástí smlouvy je také výcvik pozemního personálu a servis techniky.

Resort obrany plánuje, že společně s americkým výrobcem vrtulníků vytvoří na Slovensku výcvikové centrum pilotů.

„V tuto chvíli je o kontraktu známo velice málo. Vyjednává se velice dlouho a jsou kolem toho otazníky. Původní částka, kterou v únoru schvalovalo americké ministerstvo zahraničí, byla 450 milionů dolarů. Teď se hovoří finálně o 260 milionech dolarů, což je poměrně velká sleva, a bude zajímavé sledovat, kde byla dosažena,“ dodává Šulc.

První americký vrtulník by měl na Slovensko dorazit příští rok. Armáda je chce využívat především k civilním účelům, k transportu lidí a techniky.

Petr Vavrouška, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme