Náměstkyně slovenského ministerstva spravedlnosti Jankovská rezignovala. Obviňuje média z lynče

Státní tajemnice (náměstkyně) slovenského ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská v úterý ohlásila rezignaci. Učinila tak poté, co čelila tlaku na odchod v souvislosti s informacemi médií, že v minulosti čile komunikovala s podnikatelem obviněným z loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Jankovská popírala, že by byla s podnikatelem Marianem Kočnerem v kontaktu, policie jí dříve ale zajistila mobilní telefon.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monika Jankovská (Smer-SD).

Monika Jankovská (Smer-SD). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kvůli kauze opozice vyvolala mimořádnou schůzi sněmovny s cílem odvolat premiéra Petera Pellegriniho.

„Neznám ho (Kočnera), nekomunikovala jsem s ním ani přímo, ani zprostředkovaně. Celý tento mediálně-politický cirkus se hluboce dotýká mé rodiny. Vzdávám se funkce státní tajemnice kvůli tlaku na moji rodinu,“ řekla novinářům Jankovská. Podle ní šlo v kauze o její veřejnou popravu prostřednictvím mediálního lynče a celou záležitost označila za „svinstvo“.

Slovenská justice není nezávislá a trpí vážnými nedostatky, řekla Čaputová rakouskému deníku

Číst článek

Jankovská uvedla, že po odchodu z pozice státní tajemnice se opět ujme funkce soudkyně, kterou měla pozastavenou zhruba osm let právě kvůli práci na ministerstvu spravedlnosti. Jankovská bude působit jako trestní soudkyně na bratislavském krajském soudu. Za bezpředmětný označila novinářský dotaz, zda její návrat do taláru nezhorší důvěryhodnost veřejnosti ve slovenskou justici.

Podle médií si Jankovská v minulosti vyměnila s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu přes tisíc zpráv. Policie Jankovské a několika dalším představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila v srpnu mobilní telefony. Jankovská tuto policejní akci označila za nepřiměřenou.

Premiér Pellegrini i ministr spravedlnosti Gábor Gál dříve uvedli, že k odvolání Jankovské z funkce na ministerstvu potřebují důkazy o jejích údajných vazbách na Kočnera. Na ministerstvo spravedlnosti ji navrhla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie.

Kdo bude lepším patronem novinářů než ten, co má v sobě patronu, psal o Kuciakovi obviněný Kočner

Číst článek

Mimořádná schůze sněmovny

K odchodu Jankovskou naopak minulý týden vybídla prezidentka Zuzana Čaputová. Opozice kvůli kauze vyvolala mimořádnou schůzi sněmovny, na které chce prosadit vyslovení nedůvěry Pellegrinimu, byť sama na to dostatek hlasů nemá. Zatím ale není jasné, zda se nyní – po ohlášené rezignaci Jankovské – schůze svolaná na pátek uskuteční.

Obsah Kočnerovy komunikace prostřednictvím šifrované mobilní aplikace získali kriminalisté z jeho mobilního telefonu při vyšetřování vraždy Kuciaka. Jankovská tvrdila, že s Kočnerovým telefonem mohl někdo manipulovat.

Podle médií získané informace z Kočnerova mobilního telefonu ukazují, že podnikatel měl kontakty na politiky, vyšetřovatele či pracovníky justice. Média tvrdila, že Kočner v komunikaci s jinou osobou označil Jankovskou za svou opičku. Letos kvůli kontaktům s Kočnerem nebo s další obviněnou v případu Kuciakovy vraždy už o funkci přišli dva náměstci slovenského generálního prokurátora.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme