Slovensko kvůli zkažené policejní akci odškodní českého řidiče

Slovensko odškodní českého řidiče kamionu, který se předloni po nezdařené policejní akci dostal v Turecku do vězení. Český šofér netušil, že namísto neškodné desinfekce převáží látku na výrobu heroinu. Turecká policie ho zatkla. Strávil několik dnů ve vězení, přišel o tehdejší práci a měl kvůli incidentu i zdravotní problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stopu ve Finsku - v kamionu | Foto: Jakub Kopečný

Řidič Zdeněk Pekara dostane od Slovenska 25 tisíc eur, v přepočtu skoro 650 tisíc korun. Má to být náplast za to, že předloni o Vánocích skončil v tureckém vězení.

Rutinní cesta s kamionem do Turecka se pro Pekaru změnila v noční můru ve chvíli, kdy zjistil, že namísto obyčejné desinfekce veze chemickou přísadu pro výrobu heroinu. Slovenská policie o akci věděla, a chtěla kamion sledovat až k odběratelům v Turecku. Těsně před cílem ale celou akci přerušili turečtí policisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil na radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger

Řidič Pekara sice po pár dnech z vězení vyšel, dostal ale roční zákaz vstupu do Turecka.

Slovenská policie odmítá, že by jakkoli pochybila, akci prý zpackala turecká strana. Slováci údajně vyrozuměli o akci dalších sedm států, včetně Turecka.Vinu slovenským úřadům dnes nedává ani poškozený řidič Pekara, který odškodnění přivítal.

„Bude se ale hrát ještě o odškodnění druhé, a sice pro firmu, které patřil kamion a pro kterou poškozený řidič jezdil. Kamion byl zabaven a firma v té souvislosti ještě žádné odškodnění nedostala,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger.

Podobnou kauzu zažilo Slovensko před dvěma lety. Na letišti v Popradu zapomněli policisté v zavazadle jednoho z cestujících cvičnou výbušninu. Letadlo pak odletělo do Irska.

Poškozený tehdy také dostal odškodné 18 000 eur. Kauza ale byla jiná v tom, že šlo o jasnou chybu slovenské policie. Tehdy za to padaly na Slovensku hlavy odpovědných pracovníků.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme