Slovenský realitní magnát stráví pět let ve vězení. Přijde i o luxusní byt, který pronajímá Ficovi

Bratislavský krajský soud poslal za daňový delikt na pět do vězení kontroverzního realitního magnáta Ladislava Bašternáka. Ten má vazby na šéfa nejsilnější vládní strany Smer expremiéra Roberta Fica. Krajský soud, vůči jehož rozhodnutí se nelze odvolat, na rozdíl od soudu první instance nařídil i propadnutí Bašternákova majetku státu. Podnikatel tak přijde také o luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti, který si od něj pronajímá Fico.

Bratislava (Aktualizováno: 13:13 14. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Realitní magnát Ladislav Bašternák | Zdroj: Profimedia

Bašternák čelil obžalobě za to, že jako jednatel soukromé společnosti vylákal při obchodování s byty od státu nadměrný odpočet na dani z přidané hodnoty ve výši bezmála dvou milionů eur, v přepočtu 51,3 milionu korun.

Slovenský expremiér a předseda strany Smer Robert Fico | Foto: Reuters

Z dostupných informací vyplývá, že Bašternákova společnost vykázala neobvykle vysokou nákupní cenu sedmi bytů, a neoprávněně tak žádala vyplacení odpočtu DPH.

Sám podnikatel podle médií dříve tvrdil, že za byty zaplatil 12 milionů eur, tedy 308 milionů korun, v hotovosti.

Obžalovaný u soudu první instance, který mu stejně jako nyní odvolací soud vyměřil pětileté vězení, vinu přiznal. Vůči verdiktu soudu první instance se ovšem Bašternák odvolal.

Původně podnikateli hrozilo vězení na sedm až 12 let, k nižšímu trestu mu pomohlo doznání. Soud rovněž Bašternákovi zakázal na dobu pěti let podnikat. Líčení u odvolacího soudu se podnikatel nezúčastnil.

Bašternák během policejního vyšetřování případu část uvedeného odpočtu DPH státu vrátil. Tím se chtěl vyhnout trestnímu stíhání. Slovenský ústavní soud ale už dříve rozhodl, že tuto takzvanou účinnou lítost nelze uplatnit u neoprávněných odpočtů DPH.

Fico v Bašternákově bytě

Bašternák podle médií dříve převedl část svého majetku na rodinu. Ponechal si ale byt, který pronajímá slovenskému expremiérovi.

Fico nebude podruhé kandidovat na ústavního soudce, chce být znovu premiérem

Číst článek

Fico už v roce 2016 řekl, že hledá pozemek pro výstavbu vlastního bydlení, z Bašternákova bytu se podle dostupných informací dosud nevystěhoval.

„Definitivní odsouzení považuji za zadostiučinění a za světélko naděje, že spravedlnost dopadne i na další ‚naše lidi‘, kteří léta za Ficových vlád beztrestně a s krytím mocných plundrovali Slovensko,“ uvedl v reakci na verdikt soudu předseda opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

V Bašternákově kauze policie po souhlasu prokuratury trestní oznámení nejprve odmítla. Nové vyšetřování zahájili v roce 2016, když na případ upozornila média.

Před třemi lety také vyšlo najevo, že s Bašternákem obchodoval tehdejší ministr vnitra a místopředseda Smeru Robert Kaliňák. Ten později připustil, že v roce 2013 koupil od Bašternáka podíl ve firmě, která obchoduje s realitami, a že od této firmy dostával peníze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme