Slovensko zavádí dvoutýdenní celostátní uzávěru, lidé budou smět pouze na nezbytné nákupy

Na Slovensku od půlnoci na čtvrtek začne v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací kolem nemoci covid-19 celostátní uzávěra, která prozatím potrvá dva týdny. Její součástí bude výrazné omezení volného pohybu lidí. Novinářům to řekli představitelé vlády, která ve středu opatření schválila. Zaměstnavatelé budou od příštího týdne kontrolovat covidové certifikáty zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava (Aktualizováno: 17:29 24. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eduard Heger

Slovenský premiér Eduard Heger, jehož vláda nová opatření schválila | Foto: Kay Nietfeld | Zdroj: Reuters

Po deseti dnech vláda opatření vyhodnotí, podle premiéra Eduarda Hegera se ale případné uvolnění restrikcí bude vztahovat jen na naočkované proti covidu-19 a na ty, kdo toto onemocnění prodělali.

Ke zpřísnění restrikcí přistupuje Bratislava kvůli přetíženým nemocnicím a po rekordních přírůstcích nových případů nákazy koronavirem. Konzilium odborníků původně doporučovalo ještě tvrdší opatření, například přerušení prezenční výuky na většině škol a také lockdown v trvání tří týdnů.

Od půlnoci bude platit zákaz vycházení. Slovensko zavede nouzový stav maximálně na 90 dní. Premiér Heger vyzval občany k semknutí. Budoucí uvolňování se bude nejdřív týkat očkovaných @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas

17:03 – 24. 11. 2021

8 40

V úterý pětimilionové Slovensko poprvé zaznamenalo denní přírůstek více než 10 000 nových případů koronavirové infekce. Počet covidových pacientů v nemocnicích vystoupil na 3200.

„Do nynější situace jsme se dostali kvůli tomu, že se opatření nedodržovala. Vždy bude ve společnosti jistá skupina, která nebude spokojena. Mým úkolem není vyhovět všem, ale chránit životy obyvatel. Nevěřil jsme, že něco takového bude potřeba,“ prohlásil k novým opatřením premiér Eduard Heger.

Dodal, že zmíněné restrikce jsou přísnější než podobná omezení, která kvůli koronavirové krizi zavedlo Rakousko. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

Na prahu humanitární katastrofy

Úřady už dříve varovaly, že překročení této hranice bude znamenat, že se země ocitla na prahu humanitární katastrofy. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu. Pro lockdown se přímo vyslovila i prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovensko je na prahu humanitární katastrofy. ‚Prohráváme, potřebujeme lockdown,‘ řekla Čaputová

Číst článek

Návrh na uzavření slovenských škol zablokovala vládní strana Svoboda a solidarita ministra hospodářství Richarda Sulíka. Balík opatření nepodpořila nejmenší vládní strana Za lidi, která žádala výhody pro očkované v zájmu podpory očkování proti covidu-19, v němž Slovensko výrazně zaostává za průměrem Evropské unie.

Zaměstnanci na Slovensku budou muset od příštího týdne prozatím do konce roku při příchodu do práce předkládat potvrzení o očkování, o prodělání nemoci nebo o testu na koronavirus, případně se jednou týdně otestovat u zaměstnavatele.

Pokud tak neučiní, budou mít podle nedávno schváleného zákona neplacené volno. Testy zaměstnavatelům proplatí stát, cena testu bude regulována.

ČTK, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme