Slovensko má nového ministra obrany

Slovenský prezident Rudolf Schuster dnes jmenoval do čela resortu obrany dosavadního primátora města Trenčín Juraje Lišku. Ve funkci nahradí nedávno odvolaného Ivana Šimka, který musel odstoupit poté, co nepodpořil návrh premiéra Mikuláše Dzurindy na odvolání šéfa Národního bezpečnostního úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Schuster jmenuje Juraje Lišku | Foto: Samuel Kubáni

Nový ministr po jmenování prohlásil, že jeho prioritou je úspěšné zakončení procesu vstupu Slovenska do NATO. Prezident Schuster šéfa obrany požádal, aby pamatoval i na skutečnost, že ministerstvo spravuje obrovský majetek.

Vyzval ho, aby navázal na všechny pozitivní kroky svého předchůdce a naslouchal odborníků, které v resortu má. Schuster se totiž po odvolání Ivana Šimka vyjádřil, že tuto změnu v čele resortu činí nerad a bývalého ministra vzápětí jmenoval svým externím poradcem pro otázky armády.

Schuster dodal, že je mu líto, že nového ministra jmenuje den po tragické havárii vrtulníku, která si vyžádala čtyři lidské životy. Vyzval kabinet, aby vyčlenil ozbrojeným silám na technické vybavení více prostředků z připravovaného státního rozpočtu.

Původně se totiž plánovalo, že by do kasy ministerstva v příštím roce putovala dvě procenta ze slovenského hrubého domácího produktu. V návrhu, který půjde příští týden do vlády, se ale mluví jen o 1,81 procenta HDP pro tento resort.

Lišku, který patří k Dzurindovým vnitrostranickým spojencům, do funkce navrhlo vedení Slovenské demokratické a křesťanské unie 22. září. Trvalo ale tři týdny, než Schuster primátora západoslovenského Trenčína a poslance za SDKU na místo ministra jmenoval.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme