Slovenská policie obvinila generálního exprokurátora. Podle ní schovával Kočnerovi nahrávku z kauzy Gorila

Slovenská policie začala stíhat bývalého generálního prokurátora kvůli údajné spolupráci s podnikatelem Marianem Kočnerem. Dobroslav Trnka u sebe měl léta skrývat nahrávku odposlechů z kauzy Gorila. Kriminalisté ho obvinili z maření spravedlnosti. Kauza Gorila se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka | Foto: Gabriel Kuchta/SME | Zdroj: Profimedia

Zatím jde o nejvýše postaveného veřejného činitele, kterého policie vyšetřuje kvůli Marianu Kočnerovi. Trnka byl generálním prokurátorem v letech 2004 až 2011.

Slovenským médiím někdo zaslal nahrávku z korupční kauzy Gorila, záznam má 39 hodin

Číst článek

Podnikatel Marian Kočner si u Trnky údajně nechal zvukový záznam odposlechů z kauzy Gorila. Tehdejší generální prokurátor ho pak měl ukrývat v trezoru ve své kanceláři. Mohl tak mařit vyšetřování kauzy, protože v té době byly k dispozici pouze přepisy odposlechů a policie neměla reálnou zvukovou nahrávku.

Slovenský Denník N nedávno zveřejnil záznam, na kterém Kočner Trnku úkoluje. Přikazuje mu, jak dál postupovat. A objevily se také informace, že si Kočner nechal u Trnky v kanceláři nainstalovat kameru, aby věděl, kdo za ním chodí a co po něm chce.

Kočner je mimo jiné obviněn v několika ekonomických kauzách. Prokuratura ho také obžalovala z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Kauza Gorila

Korupční aféra Gorila vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů bytu, kde se šéf Penty Jaroslav Haščák setkával s politiky a úředníky.

‚Chtěli za to pět melounů.‘ Slovenskem hýbe nahrávka rozhovoru bývalého prokurátora Trnky a Kočnera

Číst článek

Z dokumentů i z nahrávky také vyplývá, že jediným z nyní předních slovenských politiků, který se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal, je šéf nejsilnější vládní strany Smer a expremiér Robert Fico.

Fico v uplynulých letech opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy o své údajné schůzce s finančníkem a Gorilu označil za kauzu tehdejší vlády premiéra Mikuláše Dzurindy.

Šéf Smeru na schůzce s finančníkem před volbami v roce 2006 podle nahrávky hovořil také o situaci ve své straně.

Penta dlouhodobě popírá možnost, že by se dopustila nekalého jednání v kauze Gorila, jejíž vyšetřování dosud neskončilo.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme