Slovensko odvolalo mimořádnou situaci kvůli epidemii spalniček na východě země

Slovenské úřady po poklesu nových případů spalniček v pondělí odvolaly mimořádnou situaci, kterou kvůli epidemii zmiňovaného onemocnění vyhlásily v červenci na východě země. Po jednání krizového štábu to řekla přednostka okresního úřadu v Michalovcích Jana Cibereová.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky | Foto: Dave Haygarth | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Spalničky se na východním Slovensku začaly šířit v květnu, když si tři lidé přivezli onemocnění z Británie. Ani jeden z nich nebyl proti spalničkám očkován. Do konce července úřady zaznamenaly v Michalovcích a okolí přes 300 případů spalniček. V uplynulých několika dnech ale přibylo jen osm nemocných.

Za vážné zdravotní komplikace po povinném očkování dětí stát nabídne odškodné. Zákon má být hotový v létě

Číst článek

Během mimořádných opatření například zdravotníci očkovali proti spalničkám podle medií přes 5300 lidí, v postižených regionech byly rovněž zakázány hromadné kulturní a společenské akce.

Šíření spalniček hygienici dříve zdůvodnili i tím, že obyvatelé komunity žijící ve zhoršených hygienických podmínkách nedodržují protiepidemiologická opatření.

Spalničky jsou infekční nemoc, která se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Epidemii spalniček zaznamenalo v posledním období několik evropských zemí včetně České republiky.

Očkování proti spalničkám je na Slovensku sice povinné, loni ale téměř v polovině slovenských okresů podíl očkovaných malých dětí klesl pod bezpečnou hranici 95 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme