Přichází doba, kdy bychom měli hovořit o řízené migraci, říká slovenský premiér. Zemi chybí pracovníci

Slovensko bude muset po snížení nezaměstnanosti na nová minima zahájit kvůli nedostatku pracovní síly debatu o řízené migraci. Na diskusním fóru listu Hospodárske noviny HNClub to ve čtvrtek řekl slovenský premiér Peter Pellegrini.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský úřad práce | Foto: Vladimír Šimíček / SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Nedostatek pracovní síly je nyní tím nejvážnějším problémem. Proto přichází doba, kdy bychom měli velmi otevřeně hovořit o řízené migraci, která bude mít svou kvalitu a která přivede lidi na pozice, které potřebujeme,“ uvedl Pellegrini.

Speciální program pro Ukrajince. Ministerstvo práce chce, aby obsadili dlouhodobě volná pracovní místa

Číst článek

Nezaměstnanost na pětimilionovém Slovensku klesá nepřetržitě od léta roku 2016 a letos v dubnu dosáhla nového minima 5,42 procenta. Situaci na slovenském trhu práce ovlivnilo i rozhodnutí desítek tisíc Slováků, kteří v minulosti odjeli za lepším výdělkem do zahraničí.

Slovenské firmy dlouhodobě upozorňují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a více pracovních míst obsazují cizinci. Na konci letošního prvního čtvrtletí pracovalo na Slovensku 51 860 cizinců, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o třetinu.

Na začátku května začal na Slovensku platit zákon, který předpokládá zjednodušení podmínek pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU v nedostatkových profesích a v regionech s nezaměstnaností nižší než pět procent. Opatření se projeví v praxi po vytvoření seznamu nedostatkových profesí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme