Slovensko miliardy eur Řecku nepůjčí

Slovensko zadluženému Řecku nepůjčí. Mělo jít téměř o 820 milionů eur, finanční pomoc pro Atény ale neschválil slovenský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské peníze | Foto: Jan Rosenauer

"Konečně je nutné říci ne nezodpovědnosti v Evropě. To, co se představuje jako solidarita je falešná solidarita. Není možné, aby se chudší skládali na bohatší. Jsem přesvědčený, že existují reálné pochybnosti o tom, zda jsou Řeci vůbec schopni splatit tuto půjčku, která dosáhne až 150 procent řeckého produktu, ale úroky představují sedm procent řeckého domácího produktu,“ řekl televizi TA3 poslanec Ivan Štefanec z SDKÚ-DS odmítavé stanovisko strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Ivan Štefanec z SDKÚ-DS vysvětluje odmítavé stanovisko strany

Pravicová slovenská vláda zastává názor, že půjčka Řecku je nesystémové řešení, a navíc je nespravedlivá, protože i když je Slovensko nejchudší člen eurozóny, v poměru k ostatním zemím mělo půjčit nepřiměřeně velkou sumu.

Národní rada ale souhlasila s tím, aby se Slovensko zapojilo do takzvaného záchranného fondu eurozóny na pomoc zemím, které se dostanou do podobných potíží jako Řecko.

Ani tady ale slovenské ANO nebylo jednoznačné. Slovenská vláda si předtím dala několik podmínek. Chce například aby hospodaření států eurozóny bylo pod přísnějším dohledem.

Vojtěch Berger, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme