Slovensko může mít pravicovou vládu

Na Slovensku se rýsuje nová pravicová vláda. Čtyři strany: demokratická a křesťanská unie, křesťanští demokraté, maďarská koalice a aliance nového občana už večer jednali o případné koalici. Svoji představu dnes předestřou hlavě státu. Prezident Rudolf Schuster je přesvědčen, že výsledky parlamentních voleb jsou dobré z hlediska integračních snah země. Těsná nadpoloviční většina pravice v parlamentu v něm ale vzbuzuje obavy o její příští stabilitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda u voleb | Foto: Samuel Kubáni

Slovenské pravicové strany se dohodly na vládní koalici. Příštím premiérem by měl být Mikuláš Dzurinda. Odpoledne oznámí své rozhodnutí prezidentu Schusterovi. Příští vládu budou tvořit Slovenská demokratická křesťanská unie, KDH, Maďarská koalice a Aliance nového občana. Šéf křesťanských demokratů Pavel Hrušovský oznámil, že jednání o vládě povede dosavadní předseda kabinetu: "Zároveň jsme se dohodli, že jednání o sestavení budoucí vlády bude vést pan předseda SDKU Mikuláš Dzurinda." Reakce dalších parlamentních stran zatím nejsou známy. Hnutí za demokratické Slovensko trvá na tom, že prezident Schuster by měl pověřit sestavováním kabinetu Vladimíra Mečiara.

Rudolf Schuster pro televizi Markýza vyloučil, že by chtěl do sestavování vlády zasahovat. "Nemohu diktovat, kdo má být ve vládě a kdo ne. To je věc politických stran, jak se dohodnou. Já mám zájem o to, aby tato nová vláda vládla tak, jak by měla, tedy 4 roky." Prezident bude jako první jednat s předsedou HZDS Vladimírem Mečiarem.

Výsledek slovenských voleb pomůže podle premiéra České republiky Vladimíra Špidly našim východním sousedům při jednání o vstupu do Severoatlantické aliance. "Z hlediska zájmů Slovenska vstoupit do NATO je to dobrý výsledek. Rozhodně to nebude na překážku. Já při všech příležitostech říkám, že Slovensko připravené je. Myslím si, že tento výsledek je pouze dílčím potvrzením, že je to pravda."

Vladimír Špidla předpokládá, že nadstandardní vztahy Česka a Slovenska potrvají i nadále. Vzájemná jednání podle něj nemůže ohrozit ani to, že slovenský premiér bude pravděpodobně představitel pravicové strany.

Volby do parlamentu vyhrálo Hnutí za demokratické Slovensko ex-premiéra Vladimíra Mečiara. Strana sice získala nejvíce hlasů 19,5 procenta, vládu však nesestaví. Spolupráci s ním totiž vylučují všechny zbývající strany. Přesto považuje šéf české diplomacie výsledek slovenských voleb jako pozitivní.

"Potvrzuje jednoznačně slovenskou orientaci na Evropskou unii, na vstup do Severoatlantické aliance a je to potvrzení toho, že směr, který tato koalice, která byla u moci, že je správný a dostali znovu mandát, aby dokončili své dílo v příštím volebním období. To je nepochybně věcí prezidenta Slovenské republiky, koho pověří sestavením vlády, ale důležité je, aby byl pověřený ten, který je schopen vytvořit většinovou vládu. Nemá smysl dělat různá kola jednání, která nepovedou k výsledku."

Markéta Kaclová, Petr Honzejk, Renata Havranová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme