Slovensko nechce návštěvu maďarského prezidenta v den výročí invaze
Plánovanou cestu maďarského prezidenta na Slovensko odsoudily slovenské politické špičky. László Sólyom překročí hranice v pátek, tedy v den 41. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, na které se účastnila i maďarská armáda.
Limuzína maďarského prezidenta pojede přes Dunaj do Komárna po stejném mostě, po kterém v roce 1968 vjížděly na území Slovenska maďarské tanky.
Tuto symboliku připomněl i ministr zahraničí Miroslav Lajčák a návštěvu označil jako velmi nevhodnou. Ani podle dalších vysoce postavených politiků není László Sólyom 21. srpna na Slovensku vítaný.
Dalším důvodem slovenské nevole však je, že maďarský prezident chce v Komárně odhalit sochu uherského krále Štěpána I. Svatého a sejde s maďarskou menšinou. To považují Slováci za provokaci. Sólyom už navštívil soukromě Slovensko v roce 2007. I tehdy to mezi oběma zeměmi vyvolalo diplomatickou roztržku.
Na Slovensku žije přes půl milionu etnických Maďarů, kteří tvoří asi desetinu obyvatelstva země. Letité napětí ve vzájemných vztazích v poslední době zvyšuje polemika ohledně slovenského jazykového zákona.
Budapešť tvrdí, že zákon, který počítá od září s pokutou až 5000 eur za prohřešky vůči slovenštině, maďarskou menšinu znevýhodňuje, a proto se kvůli němu obrátila mimo jiné i na OSN. Zabýval se jím také Evropský parlament.
K vyhrocení slovensko-maďarských vztahů přispěl také vstup Slovenská národní strany (SNS) do vlády po parlamentních volbách v roce 2006. Předseda SNS Ján Slota totiž v minulosti proslul některými urážlivými výroky na adresu Maďarska. Spory se vedou rovněž o maďarské názvy v učebnicích či kolem Benešových dekretů nebo existence polovojenské Maďarské gardy.
O slovensko-maďarských sporech si přečtěte také:
Maďarsko si bude stěžovat na slovenský jazykový zákon u OSN
Maďarští neonacisté: Smíříme znesvářené Slováky a Maďary
Maďarsko vytáhlo do boje proti slovenskému jazykovému zákonu
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Nad schůzkou slovenského a maďarského premiéra dál visí otazník
Slovensko: Poslanci schválili dvojjazyčné názvy v učebnicích
Slovenská policie obvinila maďarské extremisty z propagace fašismu
Mezi Bratislavou a Budapeští to opět vře, tentokrát kvůli nové učebnici vlastivědy
Skupina slovenských Maďarů žádala pozastavit Bratislavě členství v EU
Zástupci slovenských Maďarů žalují Slotu