Slovensko nechce návštěvu maďarského prezidenta v den výročí invaze

Plánovanou cestu maďarského prezidenta na Slovensko odsoudily slovenské politické špičky. László Sólyom překročí hranice v pátek, tedy v den 41. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, na které se účastnila i maďarská armáda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Limuzína maďarského prezidenta pojede přes Dunaj do Komárna po stejném mostě, po kterém v roce 1968 vjížděly na území Slovenska maďarské tanky.

Tuto symboliku připomněl i ministr zahraničí Miroslav Lajčák a návštěvu označil jako velmi nevhodnou. Ani podle dalších vysoce postavených politiků není László Sólyom 21. srpna na Slovensku vítaný.

Dalším důvodem slovenské nevole však je, že maďarský prezident chce v Komárně odhalit sochu uherského krále Štěpána I. Svatého a sejde s maďarskou menšinou. To považují Slováci za provokaci. Sólyom už navštívil soukromě Slovensko v roce 2007. I tehdy to mezi oběma zeměmi vyvolalo diplomatickou roztržku.

Na Slovensku žije přes půl milionu etnických Maďarů, kteří tvoří asi desetinu obyvatelstva země. Letité napětí ve vzájemných vztazích v poslední době zvyšuje polemika ohledně slovenského jazykového zákona.

Budapešť tvrdí, že zákon, který počítá od září s pokutou až 5000 eur za prohřešky vůči slovenštině, maďarskou menšinu znevýhodňuje, a proto se kvůli němu obrátila mimo jiné i na OSN. Zabýval se jím také Evropský parlament.

K vyhrocení slovensko-maďarských vztahů přispěl také vstup Slovenská národní strany (SNS) do vlády po parlamentních volbách v roce 2006. Předseda SNS Ján Slota totiž v minulosti proslul některými urážlivými výroky na adresu Maďarska. Spory se vedou rovněž o maďarské názvy v učebnicích či kolem Benešových dekretů nebo existence polovojenské Maďarské gardy.

O slovensko-maďarských sporech si přečtěte také:
Maďarsko si bude stěžovat na slovenský jazykový zákon u OSN
Maďarští neonacisté: Smíříme znesvářené Slováky a Maďary
Maďarsko vytáhlo do boje proti slovenskému jazykovému zákonu
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Nad schůzkou slovenského a maďarského premiéra dál visí otazník
Slovensko: Poslanci schválili dvojjazyčné názvy v učebnicích
Slovenská policie obvinila maďarské extremisty z propagace fašismu
Mezi Bratislavou a Budapeští to opět vře, tentokrát kvůli nové učebnici vlastivědy
Skupina slovenských Maďarů žádala pozastavit Bratislavě členství v EU
Zástupci slovenských Maďarů žalují Slotu

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme