Slovensko nejspíš čeká pravicový kabinet čtyř stran

Na Slovensku sice vyhrála volby strana Smer-SD dosavadního premiéra Roberta Fica a prezident se ho rozhodl pověřit sestavením vlády, ale většinu v parlamentu získaly čtyři středo-pravicové strany a jich představitelé se už domluvili, že se o sestavení koalice pokusí společně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SaS Richard Sulík a předseda Smeru-SD Robert Fico | Zdroj: ČTK

Prezident Ivan Gašparovič se rozhodl držet tradice a pověří sestavením vlády nejdříve vítěze voleb Roberta Fica.

Ten by ale musel ke společné koalici přesvědčit některou ze čtyř pravicových stran. Ty však před volbami slíbily, že se Smerem do vlády nepůjdou a už začaly jednat o sestavení koalice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby na Slovensku. Příspěvek zpravodaje Vojtěcha Bergera a rozhovor s předsedou Svobody a Solidarity Richardem Sulíkem.

Jedním z těchto uskupení je strana s názvem Svoboda a Solidarita. Vznikla před rokem. A je třetí nejúspěšnější stranou. Těší se 12 procentní podpoře a získala díky tomu 22 mandátů ve 150členném parlamentu. Předsedá ji ekonom Richard Sulík, známý také jako spoluautor rovné daně na Slovensku.

Jak řekl Rádiu Česko, představa čtyřčlenné vládní koalice SDKU-DS, KDH, SaS a strany Most-Híd rok, ho neděsí. „V roce 2002 také vládla čtyřčlenná koalice a byla to nejúspěšnější vláda, jakou kdy Slovensko mělo,“ uvedl.

„Myslím si, že když nyní na začátku poctivě sepíšeme koaliční dohodu a programové prohlášení vlády, pak nebude žádný problém čtyřkoalice ve vládnutí,“ dodal Sulík.

„Je to zvláštní situace, protože strana Svoboda a Solidarita je skutečně liberální stranou a KDH je strana konzervativní. Nicméně lídři těch politických stran tvrdí, že kompromis je možný. Je tedy možné, že k nějaké dohodě nakonec dojde a citlivá témata se nebudou otevírat,“ řekl k tomu na Rádiu Česko komentátor ČRo 6 Radko Kubičko, který volby na Slovensku sledoval.

Vládu může vést Radičová

Hned po oznámení volebních výsledků se začalo spekulovat, že v případě vlády čtyřčlenné koalice, bude premiérkou Iveta Radičová, která vedla kandidátku Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické.

„Iveta Radičová je lídrem nejsilnější opoziční strany, takže logicky se uchází o křeslo premiéra,“ řekl k tomu Sulík s tím, že o konkrétních jménech případná čtyřkoalice zatím ještě nejednala.

Ficova vláda zanechala ‘poušť v rozpočtu‘

Z dosavadních vyjádření představitelů SDKU-DS, KDH, SaS a strany Most-Híd je patrné, že do roku 2014 chtějí mít vyrovnaný státní rozpočet. K tomu bude podle Sulíka nutné poměrně velké konsolidační úsilí, protože minulá vláda zanechala ‘poušť v rozpočtu‘.

„Její velikost dokonce můžeme jen odhadovat, ale neznáme ji. Protože i přes zvyklosti dosud nezveřejnili státní závěrečný účet ani daňové prognózy. Takže to bude trochu problém,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenské volby. Přímo v Bratislavě je sledoval i komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko.

Co se týče škrtů veřejných financí, jako první plánují podle Sulíka pravicové strany seškrtat různé výjimky v daních a odvodech. Ty podle něj nejen zvýší příjmy, ale také spravedlnost ve zdanění a placení odvodů. Připomněl také, že čtyřkoalice chce přehodnotit některé velké státní zakázky.

„Jde například o dostavbu dálnice D1. Slovensko dálnice potřebuje, ale za tak přemrštěnou cenu, jak to připravila minulá vláda, je to nepřijatelné. Smlouva na D1 je vůbec nejvyšší v historii Slovenska – za 9 miliard euro,“ přiblížil na Rádiu Česko Richard Sulík, předseda slovenské politické strany Svoboda a solidarita.

Martina Mašková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme