Slovenský nejvyšší soud projedná odvolání v kauze Kuciak. Prokuratura chce zvrátit osvobození Kočnera

Případ vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové není ani po třech letech u konce. Nejvyšší soud by měl v úterý projednat odvolání prokuratury. Jednání soudu začalo v 9.00.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prokuratura chce zvrátit osvobozující verdikt nad Marianem Kočnerem | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Prokuratura se odvolala proti verdiktu nižšího soudu. Ten loni v září osvobodil podnikatele Mariana Kočnera, který si podle žalobců vraždu novináře objednal, a jeho známou a údajnou zprostředkovatelku vraždy Alenu Zsuzsovou.

Prokuratura tak chce tyto osvobozující verdikty zvrátit. Předložené důkazy, o kterých informoval v únoru například deník SME, se mají týkat komunikace mezi Kočnerem a Zsuzsovou a také analýzy jejich pohybů po dvojnásobné vraždě. Oba už dříve podíl na vraždách odmítli.

Trestní senát nejvyššího soudu také rozhodne u dalšího postupu v případu dalšího nepravomocného verdiktu nad bývalým policistu Tomášen Szabóem – údajným řidičem vraha.

Jak se soud zachová?

Soud může například potvrdit rozhodnutí Specializovaného trestního soudu z loňského září – tedy zproštění obžaloby Kočnera a Zsuzsové. Podle zákona ale nesmí sám uznat Kočnera nebo Zsuzsovou vinnými, protože je zprostil obžaloby soud první instance. Tomu by nejvyšší soud obžalobu vůči této dvojici mohl ale vrátit k novému projednání.

K vraždám Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové se přiznali dva muži – bývalý voják Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Oba spolupracovali s vyšetřovateli. Marček dostal za vraždy 25 let vězení, Andruskó 15 let za to, že zločin zprostředkoval.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme