Kauza Kuciak: slovenský nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad Kočnerem a Zsuzsovou

Slovenský nejvyšší soud zrušil v úterý osvobozující verdikt nad dvěma obžalovanými v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Specializovaný trestní soud se tak bude muset znovu zabývat obžalobou proti podnikateli Marianu Kočnerovi, který si podle prokuratury vraždu objednal, a také proti Aleně Zsuzsové, jež podle obžaloby zločin zprostředkovala. Oba soud první instance obžaloby zprostil loni v září.

Bratislava (Aktualizováno: 19:50 15. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Kočner na archivním snímku | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Soud prvního stupně rozhodl předčasně a náležitě nezjistil skutkový stav a nevypořádal se se všemi okolnostmi důležitými pro rozhodnutí. Rozhodnutí náležitě nezdůvodnil,“ prohlásil předseda trestního senátu nejvyššího soudu Peter Paluda.

Dodal, že nižší soud také nezohlednil některé důkazy, na což už dříve upozornili například právní zástupci rodin Kucia a Kušnírové. Rozhodnutí nejvyššího soudu podle Paludy ovšem neznamená, že Kočner či Zsuzsová by v novém procesu automaticky měli být uznáni vinnými.

Nejvyšší soud v úterý rovněž potvrdil vinu pomocníka vraha. Odsouzený Tomáš Szabó si za to odpyká ve vězení 25 let.

Nejvyšší soud zrušil rozsudek nižší instance a vrací ho zpět. Marian Kočner i Alena Zsuzsová tak čelí dál obžalobě za objednávku vraždy novináře. Verdikt, který je osvobozoval, už neplatí. @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

17:29 – 15. 06. 2021

5 38

Nové důkazy

Prokuratura k soudu přišla s více než deseti novými důkazy. Mezi nimi je třeba komunikace Zsuzsové s dcerou a její učitelkou, které podle obžaloby dokazují, že Zsuzsová v den Kuciakovy vraždy nečekaně změnila své plány a také to, že jí podle elektronických hodinek výrazně stoupl tep.

Slovenský nejvyšší soud projedná odvolání v kauze Kuciak. Prokuratura chce zvrátit osvobození Kočnera

Číst článek

Finální verdikt si přišly do soudní síně poslechnout i rodiny zavražděných snoubenců. Kuciakův otec i matka Kušnírové označili verdikt nejvyššího soudu za první krok k nastolení spravedlnosti ohledně zmíněného zločinu.

„Dopadlo to přesně tak, jak jsem si přál. Už jsem začal i pochybovat, ale spravedlnost nakonec existuje,“ řekl Kuciakův otec. Obžalovaná Alena Zsuzsová se naproti tomu z veřejného líčení omluvila.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v prohlášení uvedla, že nejvyšší soud svým rozhodnutím učinil velmi důležitý krok pro obnovení důvěry v justici.

„Ján Kuciak poukázal na cynizmus mocných a i se svou přítelkyní na to doplatili životy. Od vyšetření jejich vraždy a potrestání všech viníků se proto odvíjí důvěra veřejnosti ve stát a v jeho instituce,“ uvedla Čaputová, která je sama právničkou.

Vražda jako pomsta

Prokuratura tvrdí, že Kočner si objednal Kuciakovu vraždu jako pomstu za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi překazit plánovaný vstup do politiky.

Marian Kočner si v současnosti odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek. Zsuzsovou zase loni v prosinci Specializovaný trestní soud uznal vinnou ze zprostředkování jiné vraždy a vyměřil jí trest 21 let vězení, tento rozsudek ale není pravomocný.

Pro připomenátí: Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli podle vyšetřovatelů zastřeleni 21. února 2018 ve svém domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Policejní hlídka jejich těla našla až o čtyři dny později na základě upozornění od příbuzných, kteří se s reportérem a jeho přítelkyní nedokázali zkontaktovat.

Dvojnásobná vražda vyvolala na Slovensku největší protivládní protesty od protikomunistických mítinků v roce 1989 a také politickou krizi, která vedla až k pádu vlády premiéra Roberta Fica.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme