Slovensko nemá kojenecké ústavy už 15 let. O děti pečují 'profesionální rodiče'

Kojenecké ústavy jsou v Česku dosud nedílnou součástí systému ústavní péče o děti. Vláda je chce do budoucna zrušit. Sousední Slovensko škrtlo kojenecké ústavy už před 15 lety. Slovenská reforma ústavní péče přinesla také novinku, takzvané profesionální rodiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojenecký ústav | Foto: kremilek.eu

„Profesionální rodič je zaměstnancem dětského domova a osobně ve vlastním rodinném domě či bytě a nebo v domě, který zřídí dětský domov, vychovává dítě a stará se o něj,“ vysvětluje Jana Kostanjevcová ze slovenského ministerstva práce a sociálních věcí.

Profesionální rodič není totéž co pěstoun. Za péči o děti dostává fixní plat. V některých slovenských regionech je proto profesionální rodičovství považováno za vítanou šanci získat práci, které je nedostatek.

Profesionálním rodičem se může stát každý občan Slovenské republiky, pokud splní podmínku středoškolského vzdělání a podrobí se odborné přípravě v rozsahu 60 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger se zajímal o systém dětské ústavní péče na Slovensku

Odborná příprava spočívá v seznámení se s náhradní rodinnou péčí, informování o všestranném vývoji dítěte, jeho psychologii a potřebách.

Úředníci považují profesionální rodičovství za jasný posun k lepšímu, stejně jako bývalá poslankyně Natália Blahová, která má sama doma adoptovanou devítiletou dceru.

Ještě jako členka parlamentu se zasadila o to, že dnes podle zákona nesmí v dětských domovech na Slovensku skončit žádné dítě, kterému je méně než šest let.

Pěstouni by si mohli od nového roku polepšit. Podle některých to bude pořád málo

Číst článek

Některé slovenské dětské domovy dnes díky profesionálním rodinám vypadají úplně jinak, než jak je tomu třeba v České republice.

„Vlastně by se tomu dalo říkat virtuální dětské domovy, protože mají jen ředitele, centrálu a nějaký tým odborníků. Jinak je dětský domov složený jen z profesionálních rodin. Má pouze prostor k setkávání, kde se třeba domlouvá náhradní rodinná péče nebo se rodičům poskytují odborné poznatky,“ říká Jana Kostanjevcová.

Dostatek pěstounů bude za pět až sedm let, říká manažer Sdružení pěstounských rodin

Číst článek

V profesionálních rodinách je dnes na Slovensku umístěná asi čtvrtina dětí v ústavní péči. Profesionálních rodičů je něco málo přes šest stovek.

Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme