Na Slovensku zastřelili investigativního novináře i s partnerkou. Motiv mohl souviset s prací

Sedmadvacetiletého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku zastřelili během víkendu ve Velké Mači. Podle policejního prezidenta mohl motiv vraždy souviset s prací novináře.

Bratislava (Aktualizováno: 15:50 26. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar na tiskové konferenci potvrdil, že došlo „pravděpodobně k dvojnásobné úkladné vraždě“, při které zemřel novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina K.

„Vyšetřujeme to jako dvojnásobnou vraždu,“ potvrdil pro Denník N také ředitel Národní kriminální agentury Peter Hraško. Podle něj v současnosti probíhá obhlídka místa činu a další prvotní úkony.

Vražda se odehrála v rodinném domě ve Velké Mači na Březové ulici, která byla v pondělí ráno kvůli vyšetřování uzavřena. Mladý pár v obci s 2700 obyvateli nemovitost zakoupil teprve nedávno.

Těla obou policie našla v neděli po 22.30 v rodinném domě poté, co se na ní obrátila matka partnerky. Ta se nedokázala zkontaktovat s dcerou, naposledy s ní mluvila ve čtvrtek.

Hlídka na místě přes okno uviděla ležící tělo a s přivolanými záchrannými složkami vešla do domu.

'Talent slovenské investigativní žurnalistiky'. Kdo byl zavražděný novinář Kuciak a o jakých kauzách psal?

Číst článek

„U každého člověka byla nalezena jedna střelná rána, u družky novináře zřejmě do hlavy, u novináře do hrudi,“ řekl Gašpar. „Z dostupných informací se jeví, že nejpravděpodobnější verzí je motiv, který souvisí s investigativní činností novináře,“ dodal.

Předpokládá se, že vražda se stala mezi čtvrtkem a nedělí, přesný čas určí pitva. Generální prokurátor Jaromír Čižnár podle Denníku N v pondělí odpoledne uvedl, že pár byl zavražděn ještě ve čtvrtek. „Nejsme na Maltě ani v Rusku, kde se střílí novináři. Jsme na Slovensku, kde se tohle, dokud tu budu, dít nesmí a udělám vše pro to, aby se nedělo,“ doplnil.

Podle něj je spojování výhružek Kočnera a vraždy Kuciaka nesmysl a neexistuje nic, co by na propojení poukazovalo. Čižnár dále řekl, že je třeba prověřit, na čem Kuciak pracoval.

Ochrana pro další novináře

Podle deníku Pravda zdroje blízké vyšetřování uvádí, že stopy z místa činu ukazují, že se novinářova přítelkyně snažila utéct a schovat. Pachatel či pachatelé ji ale chytili a zastřelili. O tom, že vražda souvisela s prací Kuciaka má svědčit i to, že kolem těl policisté našli nábojnice – to podle deníku v prostředí vražd na objednávku znamená varování, aby se nikdo další ve věci neangažoval.

Nikdo zatím nebyl zadržen a střelná zbraň se zatím nenašla. V reakci na vraždu dostanou podle Gašpara vybraní novináři z Kuciakovy redakce policejní ochranu. Policie vyzvala, aby se na ni obrátili i další novináři, kteří se obávají o život.

Slovenská vláda zároveň vyhlásila odměnu milion eur tomu, kdo poskytne informace vedoucí k dopadení vrahů novináře.

Kuciakovy domácí redakce Aktuality.sk Petr Bárdy byl v pondělí na polici. Odpoledne redakce zveřejnila Bárdyho komentářDnešek je pro mě jedním z nejsmutnějších dní v životě. Uvědomujeme si důvod, prot Janko Kuciak dělal novinařinu a víme, že je naší povinností v ní pokračovat. Pokračovat v práci a věřit, že se policii podaří vypátrat vraha anebo vrahy, či objednavatele vraždy lidí, na které do smrti nezapomeneme, stojí v textu.

Prohlášení vydalo i vydavatelství Ringier Axel Springer. „Pokud byl tento zločin pokusem odradit nezávislého vydavatele (…) od odhalení porušení zákona, použijeme to jako příležitost na ještě větší posílení naší novinářské odpovědnosti,“ uvedla společnost.

Kdo byl Ján Kuciak

Kuciak pracoval pro portál Aktuality.sk, kde se věnoval především kauzám spojeným s vyšetřováním daňových podvodů u lidí blízkých vládní straně Smer.

Jeho poslední texty se týkaly například podnikatele Mariána Kočnera, který figuruje ve více kauzách, nebo společností Anext, která je podle portálu jedním z největších dodavatelů problematického státního IT systému.

Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur za informace o vraždě novináře Kuciaka

Číst článek

Ján Kuciak se narodil ve Štiavniku, vystudoval žurnalistiku na univerzitě v Nitře a ve studiu pokračoval na doktorandském studiu. Na portálu Aktuality.sk se věnoval investigativním tématům a zejména daňovým podvodům. Ve velké míře se věnoval podnikání Mariána Kočnera figurujícího ve vícero kauzách.

Na Kočnera podal novinář loni v září trestní oznámení za vyhrožování. Podnikatel měl tehdy novináři říct, že bude „hledat špinu“ na jeho nejbližší rodinu a zveřejní ji. 

Kuciak si měsíc a půl po podání oznámení na facebooku stěžoval na pomalý posun v práci policie. Podle Denníku N policie uzavřela případ s tím, že se nejedná ani o přestupek. Její postup nyní prověří prokuratura.

Jak upozornil deník SME, na Slovensku není z moderní historie znám případ vraždy novináře. Před deseti lety ale zmizel investigativní novinář Pavol Rýpal a od roku 2015 se pohřešuje reportér Hospodárských novín Miroslav Pejko, který se věnoval energetice.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme