Komplikace pro modernizaci slovenské armády. Úřad nařídil zrušit tendr na obrněná vozidla za 8,2 miliardy

Slovenský úřad pro veřejné zakázky nařídil tamnímu ministerstvu obrany zrušit tendr na plánovaný nákup maximálně 424 víceúčelových taktických vozidel. Ministerstvo obrany se proti rozhodnutí odvolalo. Informovala o tom v úterý slovenská média s odkazem na vyjádření úřadu a ministerstva. Opozice dříve tvrdila, že podmínky tendru jsou nastaveny ve prospěch vozidla Gerlach ze skupiny HTC Investments, do které patří také český výrobce traktorů Zetor.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněné vozidlo Gerlach | Zdroj: Zetor Engineering Slovakia

Tendr na nákup obrněných vozidel 4x4 v hodnotě do 321 milionů eur (8,2 miliardy Kč) vypsalo ministerstvo obrany na začátku června. Slovenský úřad pro veřejné zakázky (ÚVO) tendr pozastavil o pouhý měsíc později.

Slovensko modernizuje armádu, od Američanů nakoupí 14 nejmodernějších stíhaček F-16

Číst článek

Stínový ministr obrany za opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Jaroslav Naď už dříve uváděl, že tendr je nastaven ve prospěch vozidla Gerlach, jehož prototyp loni na veletrhu obranné techniky IDEB v Bratislavě představila společnost Zetor Engineering Slovakia.

Na projektu spolupracovala také její partnerská česká firma Zetor Engineering CZ, která také patří do skupiny HTC Investments. Naď nejnovější rozhodnutí ÚVO uvítal.

Vláda USA schválila prodej stíhaček F-16 Slovensku. To se ale ještě nerozhodlo, uvažuje i o gripenech

Číst článek

Slovenští vojáci uskutečnili testy osmi různých značek obrněných a taktických vozidel. Do zkoušek na Slovensku byly zařazeny kromě vozu Gerlach také například vozidlo Patriot od skupiny Czechoslovak Group a vozidlo Ajban 440A, na jehož produkci či marketingu se ve spolupráci s arabským výrobcem vojenských vozidel NIMR podílí český státní podnik VOP CZ.

Slovenskému ministerstvu obrany se dosud nepodařilo uzavřít ani nákup 81 větších obrněnců typu 8x8 v hodnotě 417 milionů eur (10,6 miliardy Kč). V rámci tohoto projektu, který opozice má také za netransparentní, si ministerstvo obrany za partnera vybralo finskou společnost Patria, se kterou postavilo transportér s označením Vydra. Vláda ale nákup těchto obrněnců zatím neschválila.

Plánovaný nákup obrněných vozidel je součástí rozsáhlé modernizace armády. Bratislava koupila například víceúčelové vojenské vrtulníky a dopravní letadla, uzavřela také smlouvu na dodávku nejmodernější verze amerických stíhaček F-16.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme