Slovensko obvinilo dva bývalé ministry kvůli kůrovcové kalamitě v Tatrách

Slovenská prokuratura obvinila dva bývalé ministry životního prostředí kvůli kůrovcové kalamitě ve Vysokých Tatrách. Prý toho neudělali dost, aby zabránili devastaci tatranských lesů po větrné smršti v roce 2004. Principiální spor, jestli poškozené stromy těžit, nebo nechat svému osudu, tak míří z horských údolí do soudní síně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalamitní stav v královéhradeckých lesích po ničivé bouřce | Foto: Magdalena Vlčková

Prokuratura vyčítá oběma ministrům, že neudělili výjimku pro těžbu dřeva v nejpřísnější zóně ochrany Tatranského národního parku, jak to požadovali lesníci. Podle prokuratury tím vznikla škoda na uschlých stromech v řádech milionů eur.

Ekologičtí aktivisté bránili těžbě dřeva v údolích Tichá a Koprová dolina vlastními těly. Slovenská vláda před měsícem těžbu v nejspornějších lokalitách definitivně zakázala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci kolem obviněných slovenských exministrů informuje reportér ČRo Vojtěch Berger

Pravdou je, že bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka má v téhle kauze trochu vroubek. Sám zpochybnil svoji nezávislost, když se v roce 2009 dostal do velmi ostrého osobního sporu s ekologickými aktivisty. Řekl, že to není kůrovec, ale právě ekologičtí aktivisté, kdo škodí Vysokým Tatrám.

Ekologické argumenty navíc prokuratura ve svém obvinění opomíjí a spoléhá čistě na znalecké posudky lesníků. Jeden z exministrů László Miklós proto obvinění označil za absurdní a případný soud za směšný.

Bude zajímavé sledovat, jestli se slovenská prokuratura v budoucnu nebude snažit dohnat před soud spíše aktivisty, a jestli obvinění dvou exministrů není jen takovou zástěrkou a předstupněm proto, aby v budoucnu před soudem stanuli sami aktivisté.

Vojtěch Berger, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme